banner200
banner222
19 Ağustos 2016 Cuma 09:40
Türkiye, Almanya'yı da karıştırdı... İki bakanlıktan zıt açıklamalar
banner188
banner213
banner230

Brandenburg televizyonu RBB’ye konuşan Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, raporda Türkiye’yi “Ortadoğu’daki İslamcı grupların merkezi eylem platformu” olarak nitelendiren ifadeler için pişmanlık duyacak bir şey olmadığını söyledi. RBB’nin "pişmanlık duyuyor musunuz" sorusuna yanıt veren Thomas de Maiziere, "Pişman olacak bir şey yok" ifadelerini kullandı.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: İDDİALARA KATILMIYORUZ

Ana muhalefetteki Sol Parti’nin Türkiye hakkında verdiği bir soru önergesine verilen yanıtta, “Ankara’nın, özellikle 2011 yılından bu yana yavaş yavaş İslamlaşan iç ve dış politikasının bir sonucu olarak, Türkiye Orta ve Yakındoğu'daki İslamcı gruplar için merkezi eylem platformu haline gelmiştir” değerlendirmesi bulunuyor.

Almanya’ya göre Türkiye ‘İslamcıların eylem platformu’

Söz konusu ifadeleri “Türkiye’deki gerçekliğin bir bölümünün keskin ifadelerle ortaya konulması“ olarak nitelendiren de Maiziere, Türkiye’deki gerçekler ve Ankara’nın Alman hükümetiyle ilişkilerinin bunun çok ötesinde olduğunu söyledi.

Türkiye'yi ilgilendiren gizli rapor Almanya'da tartışma yarattı

Raporda görüşü alınmayan Alman Dışişleri Bakanlığı, kamuoyuna sızan ifadeleri kabul etmediğini belirterek rapora mesafe koymuştu. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert ise, raporun içeriğine girmeden “Türkiye, bizim görüşümüze göre IŞİD’le mücadelede önemli bir müttefiktir“ demişti.

Dışişleri'nden 'gizli Türkiye belgesi' için açıklama geldi

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 19.08.2016 09:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol