banner200
banner235
banner225
28 Nisan 2016 Perşembe 12:21
Türk Toraks Derneği’nden düz paket uygulaması ile ilgili açıklama
banner188
banner213
banner230

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: Tütün kullanımı önde gelen önlenebilir ölüm ve hastalık sebeplerinden birisidir. Her yıl Türkiye’de ortalama 100.000 kişi tütün ve tütün ürünleri kullanımına bağlı olarak hayatını kaybetmektedir. Bilimsel araştırmalar sigara paketi ve tütün ürünleri üzerindeki tütün endüstrisine ait marka ve paket tasarımlarının, bu ürünleri kullanan kişileri tütün kullanımının zararları hakkında yanlış yönlendirdiğini ve başta tütün endüstrisinin hedeflediği gençler ve kadınlar olmak üzere tütün kullanımını daha cazip hale getirdiğini ve sağlık uyarılarının etkisini azalttığını göstermiştir.

Düz paket uygulaması Avustralya’da 2012 yılında yürürlüğe girmiştir. İrlanda, Norveç, Birleşik Krallık ve Fransa da bu konuda çalışmalarını hızlandırmıştır. Avustralya’da 2012 yılından bu yana tütün kullanım oranlarında düşme ve gençlerin bu uygulamalardan yararlandığı bildirilmiştir.

TÜTÜN ENDÜSTRİNİN MARKA KAZANIMLARI, KAYGILARI HALKIMIZIN AKCİĞER SAĞLIĞINDAN DEĞERLİ OLAMAZ

Türkiye’nin de imzaladığı Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi (TKÇS) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün de önerdiği gibi Sağlık Bakanlığı, kamuya açık alanlarda tütün kullanımına getirdiği düzenlemelere ek olarak, tek tip kara (düz) paket olarak adlandırılan uygulamayla sigara paketi ve tütün ürünleri üzerinde yasal uyarı ve yazılar, resim, şekil ve grafikler, markanın yazım şekli, punto boyutu, konumu, rengi, uyarı mesajları ve diğer zorunlu yazı, ibare, şekiller dahil paketle ilgili hususları kanunla düzenleyeceğinin bilgisini kamuoyuyla paylaşmıştır.

Sağlık Bakanlığı, 29249 nolu 27 Ocak 2015 tarihli “2015-2018 Ulusal Tütün Kontrolü Eylem Planı” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren genelgeyle bunu kamuoyuna taahhüt etmiştir!

Ülkemizdeki tütün tüketimine bağlı hastalık ve ölümleri azaltmak üzere yürürlüğe konulan dünyanın en kapsamlı yasalarından biri ile sigara iç satışları 2008 yılından itibaren düşmekteyken 2014 yılından itibaren tüketim artmaktadır. Görülen odur ki, tütün ürünü kullanan bireye yönelik uygulama ve düzenlemeler tütün salgınının bulaştırıcısı tütün endüstrisine yönelik düzenlemeler olmadıkça tütün kontrolünde dünyada haklı olarak çok iyi bir yerde olan Türkiye’nin konuyla ilgili kazanımları geriye gidecektir.

Sigara paketinin kendisinin reklam olduğu bilgisinden hareketle, TTD Tütün Kontrolü Çalışma Grubu olarak, Sağlık Bakanlığı’nı imzaladığı DSÖ Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi kurallarını uygulamaya ve tek tip kara (düz) paket uygulamasıyla ilgili yasal düzenlemeleri tekrar yürürlüğe koymaya davet ediyoruz.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.04.2016 12:21
Anahtar Kelimeler:
SağlıkHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol