banner200
banner235
banner225
14 Mayıs 2016 Cumartesi 08:40
Türk Günü yürüyüşüne Türkiye'den destek yok
banner188
banner213
banner230

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Atilla Pak, bu yıl 35.'si düzenlenecek olan Türk Günü Yürüyüşü ve Türk Kültür Festivali için Tanıtma Fonu'ndan herhangi bir ödenek alamadıklarını söyledi. Pak, Tanıtma Fonu'nun festivale ödenek ayrılmama kararının Türk-Amerikan toplumunu üzdüğünü belirtti.    1981 yılında Ermeni terörünü lanetlemek amacıyla başlatılan ve 1991 yılından bu yana şenliklerle kutlanarak bir Türk-Amerikan dostluk bayramı haline gelen Türk Günü Yürüyüşü ve Türk Kültür Festivali etkinliklerinin 35.'si, 16 Mayıs-22 Mayıs tarihleri arasında New York'ta gerçekleştirilecek.
Festival ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenleyen TADF Başkanı Atilla Pak “ 0.6.1985 tarihli ve 3230 sayılı Kanun ile kurulan Tanıtma Fonu'nun amacını 60 Yıllık Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu olarak ülkemizi yurtdışında çeşitli yönleriyle tanıtarak, Türk kültür varlığının yayılmasını sağlamak hizmetlerimizi aktif hale getirerek, Amerika'da kamuoyunu memleketimizin menfaatleri istikametinde yönlendirme çalışmalarımızı ve Türk Günü Yürüyüşünü 35 yıldır sürdüren kuruluşumuzun kaynaklarına Tanıtma Fonu'nun destek vermemesi biz Türk Amerikan toplumunu üzmüştür. Ancak kısıtlı imkanlarla hazırlandığımız ve zengin sanatçı kadroya sahip dev konser etkinliklerimize Türk toplumunun iştirak etmesini de çok önemsiyoruz" dedi.   Festival etkinliklerin 19 Mayıs Perşembe günü Saat 11:30'da Wall Street'teki Bowling Green Park ta Türk Bayrağının göndere çekilmesi ile başlayacağı belirtildi. Etkinlikler Aynı günün akşamında Brooklyn Belediye Sarayı'nda Türk Kültür Gecesi ile devam edecek.
20 Mayıs cuma akşamı St. Charles River Front Station Boat Perth Amboy (NJ)'de düzenlenecek   Türk Günü Resepsiyonu ve Türk Günü Balosu ile devam edecek etkinlikler, 21 Mayıs'ta düzenlenecek Türk Günü Yürüyüşü ile sona erecek. Bu yılki organizasyonun diğerlerinden daha kısıtlı imkanlarla düzenlendiğini belirten Pak, herşeye rağmen bütün gönüllü vatandaşlarımızla festivalin en güzel şekilde yapılması için gayret göstereceklerini ifade etti. Medeniyetler Korusu'nu New York'a gönderecek olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş ve ünlü sanatçı Soner Arıca'ya sponsor olan Beşiktaş Belediye Başkanı Avukat Murat Hazinedar'a teşekkür eden Pak “ Sanatçılara sponsor olup, bizimle buluşturanların hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. Konserlere birbirinden değerli sanatçılar katılacak. Türkiye'den gelecek olan sanatçılarımız, ABD'deki Türk toplumu için geliyor. Toplumunda aynı şekilde etkinliklere destek vermesini umut ediyorum."dedi.   35 yıl boyunca düzenlenen yürüyüşün önemine dikkat çeken Pak, “Gelişen bu faaliyetlerimiz, güzel ülkemizi ve zengin kültürümüzü tanıtmakla kalmamış, Amerika'da yaşayan Türklerin birlik ve beraberlik içerisinde kaynaşmasını sağlıyor. Güçlü bir lobi oluşturmamıza yardımcı oluyor bu da ülkemizin ABD'deki duruşuna katkıda bulunuyor"diye konuştu. Pak, ABD'de adeta simge haline gelen Türk Günü Yürüyüşü'nde tek amaçlarını topluma hizmet olduğunu hatırlatan Pak, “Herhangi bir ayrım gözetmeksizin ABD'de yaşayan tüm Türklere mal olmuş olan Türk Günü Yürüyüşüne Vatanını ve Milletini seven herkesi bekliyoruz. Bizim tek gayemiz topluma hizmet etmektir.”dedi.   21 Mayıs günü düzenlenecek olan yürüyüş Manhattan'daki 53.sokak ve Madison Caddesi'nde başlayıp, 47.sokak ve 2. Caddesi'nde sona erecek. 1. ve 2.Cadde'leri arasında bulunan Dag Hammarskjold Parkı'nda ise konserler verilecek.Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

banner229
Son Güncelleme: 14.05.2016 08:40
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol