banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
28 Nisan 2016 Perşembe 21:39
Türk asıllı trans kadın Efe Bal, İtalya’nın yerel seçiminde yarışacak


Efe Bal, aralarında Silvio Berlusconi’nin partisi Forza Italia’nın (Haydi İtalya - FI) da bulunduğu sağ partilerin ortak belediye başkan adayı olan Stefano Parisi’nin listesinden, İtalyan Liberal Parti (PLI) adına Milano belediye meclis üyeliğine girmeyi hedefliyor.

Seçim kampanyasını, uzun yıllardır bu ülkede mücadele verdiği seks işçilerinin hakları üzerine kuran Efe Bal, bunun için 10 bin broşür bastırdı.   

“İtalya'nın en çok kazanan ve en güzel transseksüeli" olarak tanınan 39 yaşındaki Efe Bal, “seks işçiliğini yasallaştıralım” yazılı broşürlerde şu ifadelere yer verdi:

“Kendi haline bırakılmamış ve seks işçisiz Milano sokakları için, daha zengin ve adil bir İtalya adına kendi arzularıyla çalışan seks işçilerinin vergiye tabi tutulmaları, onlara sosyal haklar ile yardımlar ve sağlık hizmetlerinin sağlanması ve onlara karşı her türlü sömürüyü engellemek için Efe’ye oy ver.”
 

İlk kez bir Türk vatandaşı aday oluyor
 

 Çifte vatandaşlığı bulunan Efe Bal, ilk kez bir Türk vatandaşının Milano’da yerel seçimlerde aday olduğunu söyleyerek, “Çok mutluyum. Çok güzel bir dönem yaşıyorum” dedi.

Seçim broşürlerini bizzat kendisinin dağıtacağını söyleyen Efe Bal, İtalyan Liberal Partisi’nin kendisini seçmesinin nedenini ise şöyle açıkladı:

“Sokaklarda çalışan seks işçilerine karşı hiçbir şey yapılmıyor. Hiçbir parti bu seçimlerde bu projeyi programına koymuş değil. Bana ‘Sen bir seks işçisisin, bu konu hakkında savaş veriyorsun. Biz seni bu durumu çözmen amacıyla partimize alıyoruz’ dediler.”

İtalya’da bu konuya ilişkin yapılan TV programlarının vazgeçilmez siması olan Efe Bal, geçtiğimiz aylarda aşırı sağcı parti Kuzey Ligi’nin, 1958’de genelevlerin kapatılmasına yönelik çıkarılan yasanın iptali için başlattığı imza kampanyasında ön planda yer almıştı.  

Üzerinde partinin sembolü olan "Alp Güneşi" desenli kumaşla göğüslerini kapattığı bir yarı çıplak "öz çekim" fotoğrafla kişisel Reklam afişinde boy gösteren ve buraya "Özel İşlerden Sorumlu Bakan" diye yazdıran Bal, tepkiler üzerine bu partiden uzaklaşmıştı.

Efe Bal, Ocak ayında da geleneksel ailenin savunulduğu bir mitinge rahibe kıyafetiyle katılınca olay olmuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 28.04.2016 21:39
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerDünya
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177