banner200
banner235
banner225
28 Ağustos 2016 Pazar 13:40
Turizmcinin bayram umudu
banner188
banner213
banner230

Kamu kuruluşlarındaki Kurban Bayramı tatili 9 güne çıktı. 9 Eylül'de mesai yapacak olan kamu çalışanı 19 Eylül'de işbaşı yapacak. 12 Eylül'de başlayacak bayram 4 gün sürecek. Başbakan Binali Yıldırım, 16 Eylül Cuma gününün de tam gün izinli tatil olmasına ilişkin yazıyı imzaladı. Bu haber, Rus uçağının düşürülmesi ardından darbe girişimi ve terör saldırıları ardından zor günler geçiren turizmi için umut oldu. 9 günlük tatilin uygulandığı Ramazan Bayramı'nda Ege ve Akdeniz kıyılarında doluluk yüzde 80'lere ulaşmıştı. Turizmci, Kurban Bayramı'nda doluluk oranlarını artırmak için paket programlar hazırladı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Ege Bölgesi Yürütme Kurulu Başkanı Hasip Ali Hepşen, kültür turlarının da artacağına dikkat çekerek, şöyle dedi:

"İÇ TURİZMİ İYİ ETKİLEYECEKTİR"

"Turizm için çok iyi olacaktır. Böyle bir kararı bekliyorduk umut ediyorduk. Kuşkusuz güzel bir haber. İç turizmi oldukça iyi etkileyecektir ve hareketlendirecektir. Özellikle Ege ve Akdeniz sahil bantlarında hareketlilik kuvvetli olacaktır. Şu anda Ege sahilleri fena değil. Öncelkile tercih alanları sahil kesimleri olacaktır ancak Karadeniz, Kapadokya gibi sahil turlarda da artış bekliyoruz." 

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel de Eylül ayının Çeşme'nin en güzel zamanı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Turizm bu yol çok büyük sıkıntı çekti. 9 günlük bayram tatilinin çalışanlar için olumlu bir hava estireceği kesin. Bu uzun tatilin olması turizme bir hareketlilik ve canlılık getirecektir. Çeşme olarak bayramda dolu bir hafta geçireceğimize inanıyorum. Şu anda bayramı çeşme'de geçirmek isteyenlerin rezervasyonu yüzde 40- 50 civarında. Türk insanı son dakika rezervasyonları yaptığı için bayramda en az üç günün dolu dolu Çeşme'de geçirileceğini düşünüyoruz. Çeşme bayrama hazır. Sezonun son aylarında Çeşme'nin en güzel zamanı olan Eylül ayında tüm tatilcileri bekliyoruz." 

"SEKTÖRÜMÜZE MÜJDE OLDU"

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, hükümetin eylem planı, teşvik ve tatilin uzatılması ile sektörün mücadele gücünü artırdığını belirterek, "9 günlük Kurban Bayramı tatili, bir nevi yaz tatilini uzattı. Bu karar Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi hem vatandaşlarımıza hem de sektörümüze bir müjde oldu. Bayram tatilinde ilk iki günü hariç, geri kalan tatil süresi için 5 ve 7 günlük paketler hazırliyoruz. Ege kıyılarında 5 milyona yakın yerli turistin bayram süresi boyunca tatile çıkacağını düşünüyoruz. Bu, Türkiye ekonomisine de can suyu katacaktır, toplumsal anlamda moral ve motivasyon verecektir" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.08.2016 13:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol