banner200
banner225
16 Eylül 2016 Cuma 21:00
TSK: Azaz-Rai bölgesindeki harekata ABD destek verdi
banner188
banner213
banner230

 
Türk Silahlı Kuvvetleri Fırat Kalkanı Harekatı'nın 24. günündeki gelişmelere ilişkin 16 Eylül 2016 günü saat 18.00'e kadar meydana gelen gelişmeler hakkında açıklama yaptı.   Açıklama şöyle; "Azaz-Rai bölgeleri arasında Muhalif unsurlardan oluşan dört Özel Görev Kuvvet Grubu, keşif, gözetleme ve ikmal faaliyetlerinin tamamlanması sonrasında saat 14:00'da kontrol edilen bölgeden güney yönünde ileri harekâta başlamış, saat: 18.00 itibariyle harekât devam etmektedir. Rai-Cerablus bölgeleri arasında halen kontrol edilen bölgede keşif, gözetleme, hedef tespiti, ele geçirilen bölgelerde oluşturulan savunma tedbirlerini geliştirme faaliyetlerine devam edilmiştir."
HAREKATA KOALİSYON KAPSAMINDA ABD ÖZEL KUVVETLERİ DESTEK VERMİŞTİR
Tatimus bölgesinde, meydana gelen EYP patlaması sonucunda 5 Muhalif şehit olmuş, 6 Muhalif yaralanmıştır. Azaz-Rai arasındaki bölgede icra edilen harekâta Koalisyon kapsamında ABD Özel Kuvvetleri destek vermiştir. Ateş Destek Vasıtaları tarafından, tespit edilen 26 DEAŞ hedefine 72 adet FIRTINA mermisi atılmıştır. (Toplam:553 hedefe 2.327 atım). Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından hava harekâtı icra edilmemiş, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak yerde bekler uçak görevlendirilmiştir.
KOALİSYON GÜÇLERİ TARAFINDAN 4 HAVA HAREKATI DÜZENLENDİ
Koalisyon Güçleri tarafından Kunaytirah (1), Tatimus (1), Cakka (1) ve Baragidah (1) bölgelerinde tespit edilen DEAŞ unsurlarına toplam 4 hava harekâtı icra edilmiş, 5 DEAŞ TÖ mensubu etkisiz hale getirilmiş, 5 bina ve 1 havan mevzii imha edilmiştir.
HAVA MUHALEFETİ NEDENİYLE İLE KEŞİF GÖZETLEME FLİYETİ İCRA EDİLEMEMİŞTİR
"Suriye sınır hattında hava muhalefeti nedeniyle ile keşif gözetleme faaliyeti icra edilememiştir. AFAD ve Kızılay'a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler kesintisiz olarak sürdürülmektedir. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir."
 Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 16.09.2016 21:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol