banner200
banner222
03 Mart 2016 Perşembe 11:40
Trump kazandı, ABD'liler kaçmanın yollarını aramaya başladı
banner188
banner213
banner230

ABD’de Kasım ayında gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde yarışacak siyasi parti adaylarının belirlenmesi sürecinde büyük öneme sahip olan ‘Süper Salı’ ön seçimleri, Cumhuriyetçilerin cephesinde Donald Trump’ın, Demokratlardaysa Hillary Clinton’ın zaferiyle sonuçlandı.

Trump, ön seçimlerin gerçekleştiği 11 eyaletin 7 tanesinde sandıktan birinci çıktı. Trump’ın en yakın rakibi Ted Cruz, memleketi Teksas ile Alaska ve Oklahoma eyaletlerinde, Marco Rubio ise Minnesota ’da birinci geldi.

Demokrat aday adaylarından Hillary Clinton ise, Demokratların oy kullandığı 11 eyaletin 7’sinde sandıktan zaferle çıkarak rakibi Sanders’a karşı önemli bir avantaj elde etti.

Sonuçların açıklanmaya başlandığı saatlerde arama motoru Google’da,ABD’den Kanada’ya taşınma konusunda yapılan aramalarda büyük bir artış olduğu gözlendi. Yerel basında çıkan haberlere göre Trump’ın zaferini ilan ettiği dakikalarda Google’da “Kanada’ya nasıl yerleşirim” aramasının yüzde bin 150 artış gösterdiği belirlendi.

LİSTE VERDİLER

New York Daily News gazetesi de dünkü baskısında, Donald Trump’ın başkan seçilmesi halinde ülkeyi terk etmeyi düşünen okuyucularına, hangi ülkelere daha kolay yerleşebileceklerine dair ayrıntılı bir dosya sundu. Haberde Amerikan vatandaşlarının Kanada, Ekvador , Avusturya, Meksika ve Singapur’a rahatlıkla yerleşebileceği kaydedildi.

BASIN VERYANSIN EDİYOR

Amerikan basınının büyük bölümü, Trump’ın art arda kazandığı seçim zaferlerinden oldukça rahatsız. Son ön seçimlerin ardından birçok gazete, Trump karşıtı manşetler attı. Pek çok köşe yazarı, Trump ve Hillary’nin aday seçilmeleri halinde başkanlık yarışını ‘emlak kralı’nın kazanabileceği görüşünde birleşiyor.

TRUMP: ‘BEN BİRLEŞTİRİCİYİM’

Trump, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı ilk konuşmada, ‘Cumhuriyetçi Parti’yi genişlettiğini’ öne sürerken, kendisini ‘birleştirici’ olarak tanımladı. Başkanlık seçimlerinde Clinton’a karşı yarışmayı ‘dört gözle beklediğini’ belirten Trump, seçmenlere yeni vaatlerde bulunmayı ihmal etmedi. ABD’li milyarder, Suriye’de oluşturacağı ‘güvenli bölge’nin finansmanını zengin Körfez ülkelerinden sağlayacağını söyledi. Trump, İslami teröre karşı ABD’yi korumak için, Ortadoğu’dan hiçbir sığınmacının ülkeye girişine izin vermeyeceğini de yineledi.

KİMSE ÇEKİLMİYOR

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Cumhuriyetçi Parti cephesinde hiçbir aday adayınınyarıştan çekildiğini açıklamaması dikkati çekti. Cruz ve Rubio’nun dışındaki aday adaylarından Ohio Valisi John Kasich ve eski beyin cerrahı Ben Carson, bugüne kadar yapılan ön seçimlerde herhangi bir eyalette kazanamamalarına karşın yarışı sürdüreceklerini duyurdu. Siyasi analistler, Cumhuriyetçilerde aday adayı sayısının azalmamasının, Trump’ın başkan adayı seçilmesi ihtimalini güçlendirdiği görüşünde.

‘Süper Salı’, ABD’deki eyalet sayısının yaklaşık dörtte birine denk gelen yerlerde yapılmasının yanı sıra parti adaylarını belirleyecek delegelerin üçte birinin netleşmesi açısından da önemli sayılıyor. 1988’den bu yana ‘Süper Salı’yı kazanan siyasetçiler, partilerinin başkan adayı seçildi.
‘Bir bütün olmalıyız’

Zafer konuşmasında Trump’ı hedef alan Clinton, “Bu seçim sürecinde hiç bu kadar büyük bir destek ortaya çıkmamıştı; karşı tarafın söylemi ise hiç bu kadar düşmemişti” şeklinde konuştu. Trump’ın kullandığı üsluba gönderme yapan Clinton, “Amerika zaten büyük, bizim onu ‘tek parça’ yapmamız lazım” dedi.(Radikal)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.03.2016 11:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol