banner200
banner225
26 Nisan 2016 Salı 06:40
Trafikte tarifeler koşulla değişecek
banner188
banner213
banner230

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, son iki yılda kasko sigortasında olduğu gibi trafik sigortasında da fiyatların aşağıya geleceğini söyledi. Torba yasa ile trafik sigortasında iki önemli iyileştirme yapıldığının altını çizen Ülken, bu ileriye dönük iyileştirmelerin fiyatlara yansıyacağını ifade ederek, “Şu andaki fiyatlar koşullar farklıyken hazırlanan tarifelerden oluşuyor. Koşullar değiştiğinde tarifeleri de değiştireceğiz” dedi. Ülken torba yasa ile trafik sigortasında kusurlu sürücülere tazminat ödenmesinin önünün kesildiğini ayrıca tazminatın da Hazine Genel Şartları’na göre hesaplanacağını kaydederek “Bu düzenlemelerden dolayı branş para kazanmaya başlayacak. Bu ise beraberinde rekabeti getirecek” diye konuştu.

Rekabet etkiliyor

Ülken, kasko sigortasında 2 yıldır fiyatların artmadığına dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Bu durum rakebet dolayısıyla gerçekleşti. Kaskoda fiyatlar 2 yıl öncesinden iyi ayarlandığını, bu nedenle rekabet için fiyatı aşağı çekme veya artırmama olanağı var. Trafik sigortasında da benzer süreci bekliyorum.

Trafik sigortasında son 1 yılda sigorta şirketlerinin vatandaştan haksız kazanç sağlayan şirketler durumuna düştüğünü gördüklerini belirten Ülken, “Aslında bu doğru değil. Sigorta şirketleri yıllardır diğer branşlarda bizi tercih etmelerini sağlamak için trafik sigorta primini rekabetçi tutuyordu. Bunun üstüne bir de yargıdan belirsizlik yaratacak, tazminat ödemelerinde fiyatları önemli ölçüde artıracak kararlar gelince zararlar katlandı” dedi.

Sigorta şirketlerinin hesaplarının en ince ayrıntısına kadar denetlendiğinin altını çizen Ülken, son olarak asgari ücretin 1.300 lira olmasıyla ödenen tazminatların sadece Anadolu Sigorta’ya etkisinin 150 milyon lirayı bulduğunu söyledi. Ülken, trafik sigortasında doğrudan tazmin sistemi ile zarar gören kişilerin hasarlarını sigortanın yapıldığı sigorta şirketi tarafından yaptırılacağını, bunun da kaliteyi artıracağını dile getirdi. Ülken diğer yandan sigorta şirketlerinin sağlık sigortasında ve tamamlayıcı sağlık sigortasında da önemli yasal düzenlemeler beklediğini ifade etti.

583 usta adayına eğitim

Anadolu Sigorta’nın, 2010 yılında hayata geçirdiği, “Bir Usta Bin Usta” Projesi kapsamındaki 2016 yılı etkinlikleri, Adana yöresine ait ‘Ahşap Oyma’ kursuyla sürüyor. Şirket, Adana’nın yanı sıra bu yıl dört ayrı kentte daha mesleki kurslar düzenliyor. Bu yıl İstanbul’da Sıcak Cam Yapımı, Kırklareli’nde Poyralı Köyü Dokuma, Konya’da Keçecilik, Trabzon’da Kemençe Yapımı kursları hayata geçiriliyor. Beş kentte ortalama üçer ay sürecek kurslar boyunca 100’e yakın kursiyerin ustalara dönüşmesi hedefleniyor. Ülken, “2010-2015 arasında, 30 ilde düzenlediğimiz kurslarda kaybolmaya yüz tutmuş 30 meslek için 380’i kadın, 203’ü erkek olmak üzere 583 usta adayına eğitim verdik” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.04.2016 06:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol