banner200
27 Eylül 2016 Salı 14:20
Toplatılan 'Dağın Kadın Hali' kitabının yazarı Arzu Demir hakim karşısına çıktı
banner188
banner213

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Arzu Demir ve avukatları katıldı. Etkin Haber Ajansı (ETHA) ve Fırat Haber Ajansı'nda (ANF) çalışan Arzu Demir yazılı yaptığı savunmasında, kitabının Kasım 2014'te yayınlandığını belirtti. Kitapla ilgili toplatılma kararının verildiği 15 Mart 2016 tarihine kadar 7 baskı yaptığını ifade eden Demir, söz konusu toplatma kararının aradan geçen 1,5 yılllık süre gözönüne alındığında siyasal bir karar olduğunu vurguladı.

"ÇÖZÜM SÜRECİ DEVAM EDİYOR OLSAYDI YASAKLANMAYACAKTI"

"Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için İmralı'da başlatılan çözüm süreci devam ediyor olsaydı, -Dağın Kadın Hali- yasaklanmayacaktı" diyen Arzu Demir, "Kitabım ve ben, yasaklanan birçok kitap ve yargılanan birçok meslektaşım gibi yeniden başlayan savaşın ve çatışmanın mağdurlarıyız" diye konuştu.

"GAZETECİLİK YAPTIM"

10 gün kadınlara dağa çıkma nedenlerini, kadın-erkek açısından geleneksel rollerin nasıl yaşandığını, aşk için cinsellik için neler hissettiklerini sorduğunu anlatan Demir, "Gerçeği yazdım. Özetle gazetecilik yaptım. Gittim, gördüm, konuştum ve yazdım" diyerek suçlamaları reddetti.

MÜTAL İÇİN ERTELENDİ

Sanık Demir'in avukatı Gülizar Tuncer de aydınlar üzerinde baskılar oluşturulan bir dönem olduğunu ifade ederek "Siyasi politikalara aykırı görüşlerdeki insanlar yıldırılmaya çalışılmaktadır" diyerek müvekkilinin beraatini talep etti. Duruşma, savcının mütalaasını hazırlaması için ertelendi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, gazeteci Arzu Demir'in "Dağın Kadın Hali" kitabında PKK'nin eylemlerini meşrulaştırma,övme amacına yönelik olduğu, saldırıyı öven, teşvik eden nitelikte olduğu ifade ediliyor. Kitap içeriğine göre basın ve ifade özgürlüğü kapsamında kalmadığı belirtilerek Demir'in "Terör örgütü propagandası yapmak", "Suç işlemeye alenen tahrik etmek", "Suçu ve suçluyu övme" suçlarından 2 yıldan 14 yıl 6 aya kadar hapsi isteniyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 27.09.2016 14:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol