banner200
banner225
17 Ağustos 2016 Çarşamba 14:00
TGC'den 'Özgür Gündem' tepkisi: Türkiye dünyaya nasıl anlatacak?
banner188
banner213
banner230

Açıklamada, “Gazetecilik suç değildir. Gazete kapatarak, gazeteci gözaltına alınarak, tutuklayarak, basının özgür olduğunu ve 15 Temmuz’da yaşadığı darbe girişimini Türkiye dünyaya nasıl anlatacak? Özgür Gündem açılmalıdır” denildi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkıdır. Bu gerçek 15 Temmuz tarihindeki darbe girişiminin önlenmesinde çok etkili rol oynamıştır. Son 10 yıldır ısrarla ‘terörist’ olarak damgalanmaya çalışılan gazeteciler görevlerini başarıyla yapmışlar ve darbe girişimiyle ilgili olarak Cumhurbaşkanının, Başbakanın, muhalefet partilerinin mesajlarının halka ulaştırılmasını sağlamışlardır. Basında çok çeşitlilik ve çok sesliliğin önemi bu darbe girişimi sırasında bir kez daha ortaya çıkmıştır.

OHAL ilan edildiğinden bu yana 133 yayın kuruluşu kapatılmış, 76 gazeteci tutuklanmıştır. Son olarak da Özgür Gündem Gazetesi kapatılmıştır. Gazetenin 24 çalışanı gözaltına alınırken kötü muameleye uğramışlardır. Özgür Gündem Gazetesi’nin kapatılması basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından ciddi bir sorundur.

Gazete kapatarak, gazeteci gözaltına alarak, gazeteci tutuklayarak, basının özgür olduğunu ve 15 Temmuz tarihinde yaşadığı darbe girişimini Türkiye Dünya’ya nasıl anlatacaktır? Başbakan ‘OHAL’i devletin kendisine ilan ettiğini’ söylemiştir. OHAL’in hedefi gazeteciler ve medya kuruluşları olmamalıdır. Özgür Gündem Gazetesi açılmalıdır. ‘Barışın, kardeşliğin yeniden yeşertilmesi’ sürecinde gazeteciler yine ‘düşman’ olarak görülmemeli, medya kuruluşlarının kapatılmasından, gazetecilerin sürekli mağdur edilmesinden vazgeçilmelidir.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.08.2016 14:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol