banner200
banner222
05 Eylül 2016 Pazartesi 15:40
TGC'den Evrensel muhabirlerine gözaltına tepki: Haber takibi yapmak suç değildir
banner188
banner213
banner230

TGC’nin açıklamasında “Sahada halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için çalışan gazetecileri potansiyel suçlu olarak görme alışkanlığından artık vazgeçilmelidir, gazetecilik suç değildir. Meslektaşlarımız serbest bırakılmalıdır” denildi.

TGC’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Türkiye’de gazetecilik giderek zorlaşıyor. Sahada haber yapan gazetecileri potansiyel suçlu olarak görme alışkanlığı nedeniyle her gün meslektaşlarımız gözaltına alınıyor. OHAL sürecinde de gözaltına alma alışkanlığının artarak sürdüğünü görüyoruz. Son olarak haber takibi yaparken Evrensel muhabirleri Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat gözaltına alındı. Gazetecilik suç değildir.

"MESLEKTAŞLARIMIZIN SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORUZ"

Basına yönelik gözaltılar, hak ihlallerine, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından yeni kırılmalara yol açmamalıdır. Doğrudan suça bulaşmamış, tek işi ve işlevi gazetecilik olanlar çağdaş demokrasilerde olduğu gibi herhangi bir hukuksal takibe uğramamalıdır. OHAL sürecinde de soruşturmalar basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü ile halkın haber alma hakkını engellenmemelidir.14 gündür gözaltında tutulan meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 05.09.2016 15:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol