banner200
banner235
banner225
18 Nisan 2016 Pazartesi 20:21
TEOG’u troll'lediler mi?
banner188
banner213
banner230

Milli Eğitim Bakanlığı 27-28 Nisan tarihlerinde yapılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) merkezi ortak sınavlarda yer alacak soruların sızdırıldığı ve internette el altından dağıtıldığı iddiaları üzerine soruşturma başlattı. Soruşturmanın ardından soruların sızdırılmadığı tespit edilirken, olayın ‘troll’lemeden ibaret olduğu açıklandı. Bakanlık açıklaması şöyle;

“Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimi ilgilendiren her haberi hassasiyetle takip eder, kamuoyunda rahatsızlık yaratan haberlere ilişkin inceleme yapar. Bakanlığımız söz konusu iddialarla ilgili olarak ivedi bir şekilde incelenmesi için Rehberlik ve Denetim Başkanlığına soruşturma talimatı vermiştir. İnceleme neticesinde; İlk etapta sosyal medya aracılığı ile ortaya çıkan, sonrasında basına da konu olan ‘’sınav kitapçığı kapak görüntüsü’’; internet dünyasında ‘trolleme’ denen dezenformasyona dayalı bir algı çalışmasının ürünüdür. Bu ‘sınav kitapçığı kapak görüntüsü’ önceki sınavlarımız sonrası yayımlanan ‘basın nüshası’nın üzerinde oynanmış biçimidir. Sözü edilen ‘kapak formatı’ gerçekleştireceğimiz ‘Merkezi Ortak Sınav’da kullanılacak kitapçık kapaklarıyla yazı karakteri, şablon yönünden bütünüyle farklıdır. Sınav güvenliğine dair herhangi bir sızma söz konusu olmayıp iddiaların asılsız olduğu tespit edilmiştir.”

Önceki gün Facebook internet sitesinde yer alan “Trol Mizah Grup” isimli kapalı bir hesapta sınava ait ‘B’ kitapçığının kapak sayfası paylaşıldığı iddia edilmişti. Olayın sosyal medyada patlak vermesi ve bazı öğrencllere soruların el altından sızdırıldığı iddiaları üzerine Bakanlık soruşturma başlatmıştı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 18.04.2016 20:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol