banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
23 Ağustos 2016 Salı 06:20
TEOG'da birinci nakil tamam

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Dönemi sonuçları açıklandı. 2.Nakil Dönemi için tercih başvuruları da dün başladı.

26 Ağustos’a kadar sürecek bu başvuruların ardından 29 Ağustos’ta 3. Nakil süreci başlayacak.

1. Nakil Dönemi sonuçlarına göre, Anadolu Lisesi, Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Liselerinde neredeyse hiç kontenjan açığı bulunmuyor.

Anadolu İmam Hatiplerde ve Anadolu Meslek Liselerinde ise ciddi sayıda açık kontenjan var.

Uğur Okulları Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil, okullarda ‘’gizli’’ bir kontenjan açığı bulunduğunu belirterek, dolmuş görünen okulları isteyen öğrenci ve velilere ‘’panik olmayın’’ uyarısında bulundu.

Kösegil, sonuçları şöyle değerlendirdi:

“2016 Tercih ve Yerleştirme Sistemi 1. nakil sonuçları ile birlikte açıklanan kontenjan boşluklarına bakıldığında Anadolu Lisesi, Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Liselerinde kontenjan açığı görülmemektedir.

Anadolu İmam Hatiplerde ve Anadolu Meslek Liselerinde ise ciddi sayıda açık kontenjan bulunmaktadır. Kontenjan açığı olmayan okullarda veli ve öğrenciler panik olmamalı.

2. Nakil döneminin amacı; ilk nakil sürecinde istediği okula yerleşemeyen öğrencinin özel okullara gitmesi sonucunda açılacak olan boşluklara öğrenci yerleşmesini sağlamaktır.

3 tercih

Yani gizli bir kontenjan açığı bulunmaktadır. Bu nedenle veliler nakil boşluğu olmasa da öğrencinin puanına yakın ve yerleşmesini istediği 3 okul tercihini 2. Nakil döneminde yapabilirler.

Nakil başvurusunda bir puan sınırı bulunmamakla birlikte, yerleştirme puan üstünlüğüne göre yapıldığından nakil için yapılan 3 tercih için öğrencinin puanı ile tercih edilmek istenen okulun puanının yakın olması öğrencinin tercih ettiği okula yerleşme ihtimalini artıracaktır.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 23.08.2016 06:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerEğitim
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177