banner200
banner222
26 Ağustos 2016 Cuma 11:21
TEOG'da birinci nakil sonuçları açıklandı.
banner188
banner213
banner230

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Dönemi sonuçları açıklandı. 2.Nakil Dönemi için tercih başvuruları da dün başladı.

26 Ağustos’a kadar sürecek bu başvuruların ardından 29 Ağustos’ta 3. Nakil süreci başlayacak.

1. Nakil Dönemi sonuçlarına göre, Anadolu Lisesi, Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Liselerinde neredeyse hiç kontenjan açığı bulunmuyor.

Anadolu İmam Hatiplerde ve Anadolu Meslek Liselerinde ise ciddi sayıda açık kontenjan var.

Uğur Okulları Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil, okullarda ‘’gizli’’ bir kontenjan açığı bulunduğunu belirterek, dolmuş görünen okulları isteyen öğrenci ve velilere ‘’panik olmayın’’ uyarısında bulundu.

Kösegil, sonuçları şöyle değerlendirdi:

“2016 Tercih ve Yerleştirme Sistemi 1. nakil sonuçları ile birlikte açıklanan kontenjan boşluklarına bakıldığında Anadolu Lisesi, Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Liselerinde kontenjan açığı görülmemektedir.

Anadolu İmam Hatiplerde ve Anadolu Meslek Liselerinde ise ciddi sayıda açık kontenjan bulunmaktadır. Kontenjan açığı olmayan okullarda veli ve öğrenciler panik olmamalı.

2. Nakil döneminin amacı; ilk nakil sürecinde istediği okula yerleşemeyen öğrencinin özel okullara gitmesi sonucunda açılacak olan boşluklara öğrenci yerleşmesini sağlamaktır.

3 tercih

Yani gizli bir kontenjan açığı bulunmaktadır. Bu nedenle veliler nakil boşluğu olmasa da öğrencinin puanına yakın ve yerleşmesini istediği 3 okul tercihini 2. Nakil döneminde yapabilirler.

Nakil başvurusunda bir puan sınırı bulunmamakla birlikte, yerleştirme puan üstünlüğüne göre yapıldığından nakil için yapılan 3 tercih için öğrencinin puanı ile tercih edilmek istenen okulun puanının yakın olması öğrencinin tercih ettiği okula yerleşme ihtimalini artıracaktır.

TEOG NAKİL TAKVİMİ

TEOG Nakil tercih başvurularının alınması 26 Ağustos'a kadar sürecek. Nakil sonuçları 29 Ağustos'ta ilan edilecek. 29 Ağustos - 2 Eylül tarihleri arasında Nakil tercih başvuruları alınacak. Bunların sonuçları da 5 Eylül'de ilan edilecek.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.08.2016 11:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol