banner200
banner222
06 Eylül 2016 Salı 18:42
TEOG 3. nakil sonuçları açıklandı... 2016 TEOG sonuçlarını hemen öğrenin
banner188
banner213
banner230

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirmeleri kapsamında 3’üncü kez yapılan nakil uygulamasının sonuçları bugün açıklandı.

TEOG 3. NAKİL SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Tüm öğrencilerin katılımına açık TEOG nakilleri de böylece son buluyor. Son kez, yalnızca açık liseye yerleşen öğrenciler için il ve ilçe komisyonlarınca nakil uygulaması yapılacak. Bu nakiller için başvurular 5-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek, sonuçlar da 9 Eylül’de açıklanacak. Bu uygulamada da açık liseden örgün eğitime geçemeyen öğrenciler için özel okul seçenek olarak kalacak.

TEOG'DA AÇIK UÇLU YAZILI SINAV DÖNEMİ GELİYOR

Bakanlık, geçen aylarda Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) da 2017’de yapabileceğini açıkladığı açık uçlu sorularla ilgili düzenleme yaptı. Yönergeye, uzun süredir üzerinde çalıştığı açık uçlu sorularla ilgili bir madde ekleyen bakanlık, bu soru tarzıyla sınav yapılmasının yolunu açtı.

Buna göre, merkezi sınavlarda çoktan seçmelilerin yanı sıra açık uçlu ve boşluk doldurmacalı sorular da kullanılabilecek. Böylece Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarında da açık uçlu soru kullanılmasının önü açıldı.

AÇIK LİSEDE KALIRSANIZ NE OLACAK?

Bu durumdaki öğrenciler için son kez il ve ilçe nakil komisyonları nakil uygulaması yapacak. Sadece açık liseye kaydedilenlerin katılacağı bu uygulamada da bir örgün eğitim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler için seçenek özel okul olacak.

Öğrencilerin yerleşme durumları şöyle:

Birinci tercihine yerleşen öğrenci sayısı: 231 bin 425
İlk üç tercihine yerleşen öğrenci sayısı: 550 bin 288
İlk beş tercihine yerleşen öğrenci sayısı: 733 bin 76

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 06.09.2016 18:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol