banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
15 Mart 2016 Salı 11:20
‘Tek B planı savaşa dönmek olur’

Suriye’de 270 bini aşkın can alan savaş bugün beşinci yılını doldururken, iki haftadır ateşkes halindeki hükümet ve isyancıların siyasi çözümü müzakere edeceği Cenevre görüşmeleri ikinci gününe giriyor. Dolaylı yürütülen, yani tarafların aynı masaya oturmadığı görüşmelere arabuluculuk eden Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura, hükümet heyetiyle görüşmesi öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Müzakereleri “kader anı” diye nitelendiren De Mistura, “Kimileri bir B planından bahsediyor - benim bildiğim kadarıyla Suriye’de tek alternatif savaşa dönülmesi ve savaşın daha da kötüleşmesi olur” diye konuştu.

Kalıcı bir barışın önündeki ana engelin “geçiş hükümeti hakkında uzlaşılamaması” olduğunu doğrulayan BM temsilcisi, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in “Esad kırmızı çizgimiz” sözlerine yorum yapmadı. Görüşmelerin tıkanması halinde “asıl barıştırıcılara” başvuracağını, bunların “Cenevre müzakerelerinin yapılmasını isteyen Suriye Destek Grubu ve BM Güvenlik Konseyi üyeleri” olduğunu vurguladı. De Mistura, Suriye’nin BM Temsilcisi Beşar Caferi’nin liderliğindeki heyetle görüşmesinin ardından da “bazı fikirlerin gündeme geldiğini”, ancak ilk toplantının hazırlık niteliği taşıdığını ve ana meselelere yarınki görüşmede odaklanacaklarını belirtti. Caferi de görüşmelerin olumlu geçtiğini, ancak tartışılanların henüz havada olduğunu söyledi.

‘Hedef azami katılım’

İki yıl önce başarısızlıkla sonuçlanan görüşmelere atıfla ‘3. Cenevre’ olarak adlandırılan sürecin 3 aşamada tamamlanması hedefleniyor. İlk turun 24 Mart’a kadar sürmesi, bir hafta yahut 10 günlük aranın ardından en az iki haftalık bir tur daha düzenlenmesi ve bunun tekrarlanması planlanıyor.

Öte yandan Rusya, Suriyeli Kürtlerin müzakerelere davet edilmemesine itirazını sürdürüyor. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ardından Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov Kürtlerin görüşmelere dahil edilmesi çağrısı yaptı. Peskov, “En mühim olan şey azami katılım sağlamak” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 15.03.2016 11:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177