banner200
banner222
28 Eylül 2016 Çarşamba 17:20
TCMB Başkanı Çetinkaya: Türkiye'de finansal koşullar şu an itibarıyla sıkı
banner188
banner213
banner230

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, öncü göstergelerin, dördüncü çeyrekten itibaren ekonomik faaliyette bir toparlanmaya işaret ettiğini belirterek, "Son çeyrekten itibaren ekonomide toparlamanın başlamasını bekliyoruz" dedi.

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Meclis toplantısında bir konuşma yapan Çetinkaya, "Sağlam temellere dayanan Türkiye ekonomisinin orta ve uzun vadede olumlu ayrışması bekleniyor" dedi.

"TÜRKİYE'DE FİNANSAL KOŞULLAR ŞU AN İTİBARIYLA SIKI"

Türkiye'de finansal koşulların "şu an itibarıyla sıkı" olduğunun altını çizen Çetinkaya, Merkez Bankası'nın para politikasının etkinliğini artırmak amacıyla sadeleşme sürecine devam ettigini vurguladı ve ekledi:

"Fiyat istikrarı ve makro ekonomik istikrar alternatif fonlama açısından önemli, finans istikrarı sağlıklı fonlama sağlar. Fiyat istikrarına ulaşmak amacıyla sahip olduğumuz araçları etkin kullanırken, bir yandan da yapısal ve stratejik alanlarda paydaşlarla işbirliği yapıyoruz. Reel sektörün finansmana erişimi açısından fiyat istikrari algısının pekişmesi önemli, bu nedenle en önemli destek fiyat istikrarı olacak. Krediye erişimin sağlıklı olması için finansal araçlar çeşitlenmeli ve sermaye piyasaları derinleşmeli."

Çetinkaya, fiyat istikrarını desteklemek üzere kurulan Gıda Komitesi’nin yeniden yapılandırılmasının enflasyonla mücadelede kararlılığı ve yapısal unsurlara karşı ortak çabayı temsil ettiğine de dikkat çekerek, "Gıda komitesinde alınacak kararlar gıda fiyatlarındaki oynaklığı azaltacak" diye ekledi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.09.2016 17:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol