banner200
banner222
03 Ekim 2016 Pazartesi 22:40
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı'ndan Hollanda'ya 'ayrımcılıkla mücadele' çağrısı
banner188
banner213
banner230

Hollanda polisinin ayrımcılıkla ilgili hazırladığı rapora ilişkin değerlendirmede bulunan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, özellikle dinleri nedeniyle bir kesimin haksızlığa uğradığının raporlarda yer aldığını belirterek eleştirdi. Yetkililerin ivedilikle önlem alması yönünde açıkla yapan Yeneroğlu şunları söyledi:

“Hollanda’da ayrımcılıkla mücadele kurumlarının kayıtlarını, güvenlik güçlerine yapılan ihbarları, internet ve telefon şikâyetlerini derleyen polis, 2015 yılında ülkede yaşanan ayrımcılık olaylarına dair bir rapor hazırladı. Rapor ülkedeki Müslümanların 439 vakada dinleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kaldığını gösteriyor. Müslümanlara yönelik ayrımcılık olaylarındaki artış toplum için ciddi bir tehlike arz etmektedir. Ayrıca yine rapora göre Müslümanlar uğradıkları haksızlık ve ayrımcılık karşısında ilgili kurumlara ihbarda bulunmayı tercih etmemektedir. Bu durum Hollandalı Müslümanların devlet makamlarına olan güveninin azaldığının göstergesidir.
Hollanda makamları hem ayrımcılıkla mücadele hem de ülkedeki azınlığın hasar gören güvenini tamir etmek konusunda harekete geçmelidir. İslam düşmanlığı ile daha etkin ve kararlı mücadelenin yanında Müslümanların ayrımcılığa uğramaları durumunda polise ihbarda bulunması da desteklenmelidir.”
“Hollanda makamları ayrımcılıkla mücadele konusunda harekete geçmelidir.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.10.2016 22:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol