banner200
banner235
banner225
16 Şubat 2017 Perşembe 14:20
Tayland'da Budist tarikata dev baskın
banner188
banner213
banner230

Tayland polisi, 40 milyon doları aklamakla suçlanan Dhammakaya tarikatı başrahip Phra Dhammajayo'yu gözaltına almak için ülkenin en büyük tapınağı baskın düzenledi. Sabahın erken saatlerinde tapınağa gelen 100'ün üzerinde polis, tapınak alanında kamp kuran binlerce tarikat mensubunun engeliyle karşılaştı.

Polis, televizyondan canlı yayınlanan baskının başlamasından 9 saat sonra medyaya yaptığı açıklamada, engellemeler nedeniyle başrahibi arama çalışmalarının henüz sonuçlanmadığını bildirdi.

eurasiadiary.com/tr'de yer alan haberin detayları şöyle: Özel Soruşturmalar Birimi Başkan Yardımcısı Suriya Singhakamol, tapınağın birçok bölümüne girdiklerini ancak tarikat mensuplarının girmelerine izin vermediği son bir bölme kaldığını ifade etti. Operasyonun henüz sonlanmadığını söyleyen Suriya, başrahibin yerini tespit edemediklerini ancak hala içeride olduğuna inandıklarını belirtti.

Suriya, operasyonun yasal çerçeve dahilinde ve kimseye zarar verilmeden yapılabilmesi için polisin silah taşımadığını sözlerine ekledi. Budizm'in Tayland'da ulusal din olması ve anayasanın tapınak rahiplerine sunduğu özel statü nedeniyle çok yavaş ve dikkatli bir şekilde ilerlediklerini söyleyen yetkililer, rahiplerin yemeklerini yemeleri için yerel saatle 11.00'de operasyona ara verildiğini kaydetti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 16.02.2017 14:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol