banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
03 Temmuz 2016 Pazar 09:40
Tarihi maçta Almanya turladı!

EURO 2016 çeyrek final maçında Almanya ile İtalya karşı karşıya geldi.

Bordeaux'da oynanan mücadeleye daha etkili başlayan taraf İtalya olurken devamında Almanya kontrolü eline aldı ancak iki ekip de ilk yarının son anlarına dek istedikleri fırsatları yaratamadı.

İlk yarıya oranla daha düşük tempoda geçen ikinci yarının başında Almanya Müller'le yine net bir fırsattan faydalanamadı. 

Joachim Löw'ün ekibinde sessizliği bozan isim Türk asıllı yıldız Mesut Özil oldu. Mücadelenin 65. dakikasında Mario Gomez'le sol kanattan gelişen atakta ceza alanındaki Hector pasını kale önüne doğru çıkardı, savunmaya çarpan topa Mesut gelişine vurdu ve Buffon'u avladı: 1-0
Almanya, üstünlük golünün ardından Gomez'le net bir şans yakaladı ancak Buffon nefis bir kurtarışla farkın açılmasını önledi.
77. dakikada gelişen İtalya atağında Almanya savunmasında Boateng'in elle müdahalesi sonrası Hakem Kassai penaltı noktasını gösterdi. Bu dakikada beyaz noktaya gelen Bonucci, topu Neuer'in solundan ağlarla buluşturdu: 1-1

Kalan dakikalarda iki ekip de başka gol bulamayınca maçın normal süresi 1-1'lik eşitlikle sona erdi ve uzatmalara gidildi.

Uzatma devrelerinde de eşitlik bozulmayınca seri penaltı atışlarına geçildi.

Penaltı vuruşlarında Almanya'da Kroos, Draxler, Hummels, Kimmich, Boateng ve Hector golü bulurken Müller, Mesut, Schweinsteiger ise ağları bulamadı. İtalya'da da Insigne, Barzagli, Giaccherini, Parolo, De Sciglio ağları sarsarken Zaza, Pelle, Bonucci ve Darmian vuruştan faydalanamadı.

Penaltılar sonucunda rakibine 6-5'lik üstünlük sağlayan Almanya, adını yarı finale yazdıran taraf oldu.
Almanya, yarı finalde Fransa-İzlanda maçının galibiyle 7 Temmuz Perşembe günü Marsilya'da karşılaşacak.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 03.07.2016 09:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177