banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
15 Nisan 2016 Cuma 10:00
Taraftarın yol çilesi

Türk Telekom Arena’da oynanan Galatasaray - Fenerbahçe derbisi, terör saldırısı ihtimali üzerine alınan “olağanüstü güvenlik önlemleri” nedeniyle Sarı-Kırmızılı taraftarlar için tam bir çileye dönüştü. Stada ulaşımda kritik rol oynayan Sanayi-Seyrantepe metrosunun maç öncesi kapatılması, Galatasaray taraftarını isyan ettirdi.

Binlerce taraftar, hafta içi 19.30’da oynanan maça yetişebilmek için saat 15.30’dan itibaren yollara koyuldu. Sanayi metro durağında inen taraftarlar, buradan detaylı bir aramadan geçirilip belediye otobüsleriyle stadın yakınlarındaki ikinci kontrol noktasına getirildi. Buradaki aramanın ardından binlerce taraftar stada en yakın köprünün yanındaki dar yürüme yolundan TT Arena’ya varmaya çalıştı.

Maç saatine yaklaşıldıkça taraftarın yoğun ilgisiyle beraber bu bölge adeta “iğne atılsa yere düşmez” bir hal aldı, insanlar ezilme tehlikesi geçirdi. Binlerce taraftar daracık bir yoldan güçlükle adım atarak yürüyüp derbiye yetişmeye çalıştı. Aynı çile bu kez maçın bitimiyle yeniden başladı. Yeterli aydınlatmanın dahi olmadığı bu yoldan yine binlerce taraftar evlerine dönmeye çalıştı. Çok sayıda taraftar bu duruma isyan edip, TEM otoyoluna inerek süratle geçen araçların yanından hayati tehlikeyi göze alıp yürümeye çalıştı.

TRAFİK KİTLENDİ

Seyrantepe metro durağının yanındaki büyük otoparka güvenlik gerekçesiyl araç alınmaması, ayrıca stada giden baz bağlantı yollarının maçtan 4 saat önce kapatılması tam bir trafik çilesini beraberinde getirdi. TEM’den stada bağlanan 2 şeritli yan yolda büyük yoğunluk oluştu.

Bu yol üzerinde araçların tek tek güvenlik kontrolünden geçirilmesi, Maslak, 4. Levent, Levent, Zincirlikuyu ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden gelişlerde trafiği durma noktasına getirdi. Öyle ki Fenerbahçe ve Galatasaray takım otobüsleri dahi polis eskortuna rağmen stada ulaşmak için trafik çilesi çekti.

Aynı güçlükler maçın bitiminde de araç sahiplerinin karşısına çıktı. Bazı bağlantı yollarının kapalı tutulması nedeniyle stattan çıkışta ve TEM’e bağlanışta büyük yoğunluklar yaşandı, insanlar araçlarıyla trafikte güçlükle ilerleyebildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 15.04.2016 10:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerFutbolSpor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177