banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
20 Mayıs 2016 Cuma 10:01
Tanklar evde dolaşacak

Film ve oyunlarda doyum noktasına ulaşan 3D teknolojisi sanal gerçeklik ve hologramın (bir objenin üç boyutlu gerçek kaydı) gücüyle birlikte haber sunumlarında da kendini göstermeye başladı. Savaş haberlerinde tankların ve uçakların yanınızdan geçtiği, magazinde ünlü birinin size dokunduğu ya da bir spor karşılaşmasında topun size çarptığı hissi veren yeni nesil haber sunumlarının kısa sürede Türkiye ile birlikte tüm Avrupa ülkelerine yayılması bekleniyor.

Habercilik değişecek

İlk denemeleri dünya genelinde büyük ilgi gören bu yayınlar, geleneksel habercilik anlayışını da kökten değiştirmiş olacak. Bu programı izlemek için doğal olarak akıllı televizyonun gerekli özelliklere sahip olması gerekiyor. 360 derece görüntüyü beraberinde getiren bu teknoloji özellikle tüm haber kanallarının gelecek stratejilerine de yön vermiş olacak. İlk görüntülerin Rusya’dan geldiği bu özel yapımlar kısa sürede sosyal medyada da geniş yer buldu. Twitter ve Facebook’ta binlerce kişinin “Çılgın haber sunumu” diye paylaştığı bu görüntüler, sanal gerçekliğin gücünü de yeniden kanıtlamış oldu.

Gelecek 10 yıla damga vuracak

Pazar alışkanlıklarıyla birlikte büyük bir ihtiyaç haline gelen sanal gerçeklik gözlüklerinin gelecek 10 yıla damga vurması bekleniyor. Henüz başlangıç aşamasında olan bu cihazlar doğal olarak kaba ve kalın olsa da kısa bir süre içerisinde en ince ve güçlü yapılarda hizmete sunulacak. Bu teknolojik gelişme habercilik kavramını değiştireceği gibi televizyon pazarını hareketlendirecek.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 20.05.2016 10:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177