banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
07 Mart 2016 Pazartesi 12:20
Suudi prense nişan ülkeyi karıştırdı: Utanç günü

Suudi Prens Muhammed bin Naif'e 4 Mart'ta Elysee Sarayı'nda yapılmış olan bir merasimle onur nişanı verildi. Benzer gün Almanya Başbakanı Angela Merkel de Elysee Sarayı'nı ziyaret etti ve iki Avrupa öncüsü sığınmacı krizi konusunda görüştü.

SUUDİ PRENS'İN ZİYARETİNE DAİR HİÇBİR BİLGİ YER ALMADI

Independent gazetesinin haberine göre , sarayın basın bürosu tarafından Merkel'in ziyaretiyle ilgili internete birden fazla fotoğraf ve video yüklenmesine karşın Suudi Prens'in ziyaretine konusunda hiçbir bilginin yer almaması dikkat çekti.

FRANSA ÜSTÜNÜ KAPATMAK İSTEDİ, SUUDİ BASINI DUYURDU

Fransa vakanın üstünü kapatmak istercesine suskun sedasız hareket ederken, Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA onur nişanı haberini ilan etti . Haberde, " Alanda ve yeryüzünde terörizme karşı savaşta gösterdiği büyük gayret " nedeni ile Prens'e Legion D'Honneure verildiği aktarıldı.

"FRANSA İÇİN UTANÇ GÜNÜ "

Yaşananların akabinde toplumsal basında büyük gürültü koptu. Twitter'da yapılmış olan yorumlarda durum "Fransa için utanç günü " olarak adlandırıldı. Birçok çok kullanıcı da onur nişanına itibar kaybettirildiğini düşündüğünü ifade etti . Fransız Le Monde gazetesine yetkililerce yapılmış olan açıklama onur nişanı verilmesinin " genel anlaşma " icabı olduğu belirtildi.

KINADIKTAN İKİ AYIN ARDINDAN ONUR NİŞANI

Olaya tepki verici Fransızların karşı çıktığı bir puan da Suudi Arabistan'ın en fazla idam cezası verici ülke olması. Suudi Arabistan'ı ülkedeki idam hükümleri nedeni ile en katı tenkit eden ülkelerden biri Fransa'ydı. Üstelik 47 kişinin infaz edilmesi hükmünün "derin elemle " karşıladığı belirtilerek Suudi Arabistan bu hükmünden dolayı kınanmıştı. Ancak Fransa kınamanın üzerinden yalnızca 2 ay geçtikten sonra Suudi Prensi Muhammed Bin Naif'e onur nişanı verdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 07.03.2016 12:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerDünya
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177