banner200
banner222
29 Mart 2016 Salı 14:40
Süt fiyatlarındaki düşüşü ücretsiz süt dağıtarak protesto ettiler
banner188
banner213
banner230

 

Bergama Ziraat Odası öncülüğünde biraraya gelen süt üreticileri, Bergama Cumhuriyet Meydanı'nda ücretsiz 600 litre süt dağıttı. Eyleme bazı CHP'li vatandaşlarla birlikte, Bergama Süt Kooperatifi kurucuları ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri de destek verdi. Eylemde '1 bardak çay 1 TL, 1 litre süt 75 kuruş', 'Su paralı, süt bedava', 'Süt üreticisine sahip çık' yazılı dövizler açıldı.
"Her gün, her yaşta süt tüketelim" sloganıyla biraraya geldiklerini kaydeden Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Çakmaklıoğulları, süt fiyatlarındaki istikrasızlığın üreticileri sıkıntıya soktuğunu belirterek "Fiyatlar çok düştü.

Amacımız gündem oluşturarak, durumu herkese anlatabilmek" dedi. Bergama'da kuruluş aşamasında olan Bergama Süt Kooperatifi'nin kurucularından, süt üreticisi avukat Mehmet Nuri Toker, süt fiyatlarında yaşanan istikrarsızlığa bağlı olarak üreticinin mağduriyetini protesto etmek için toplandıklarını vurguladı. Türkiye'de süt fiyatlarının dünya standartlarının çok altında olduğunu savunan Toker, "Biz diğer yerlerde yapılan süt dökme eylemi yerine, insanlara ücretsiz süt dağıtarak tatmalarını sağlamayı tercih ettik. Bugün yem fiyatlarının ortalama kilo başına 1 lira olduğunu düşünürsek, sütün minimum 1 lira 30 kuruştan satılması gerekir. Geçen ay sütün 86 kuruşa satılması kabul edilemez bir durumdur. Biz üreticiler olarak bu durumu protesto etmek için sütlerimizin bir bölümünü halka ücretsiz dağıtmak için getirdik" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 29.03.2016 14:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol