banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
02 Haziran 2016 Perşembe 12:00
Suriyelilerin kaldığı ev çöktü: 8 yaralı


Ortahisar Beldesi Eski Mahalle’deki bir evde saat 01.30 sıralarında göçük meydana geldi. Göçükte evde bulunan 10 Suriyeli yaralandı. Sevk edilen AFAD ve Ortahisar Belediyesi ekiplerinin çalışması ile göçükten çıkarılan yaralılar 112 sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Nevşehir Devlet Hastanesi ile özel hastanelerde sevk edilerek, tedavi altına alındı.

Ortahisar Belediye Başkanı İsmail Genç, şöyle dedi:

"Gece saatlerinde beldemizde Suriyeliler'in yaşadığı eski bir evde üzerinin ahşap kaplı olması nedeniyle göçme meydana geldi. İçerisinde tamamı Suriye vatandaşı 10 kişi yaşıyordu. Bunlardan 2'sinde yaralanma olmadı. 8 yaralı AFAD ve belediye ekipleri tarafından göçükten kurtarıldı. Çökmenin muhtemelen eski ev olduğundan dolayı olduğunu düşünüyoruz. Tespit yapıldıktan sonra kesin neden ortaya çıkacak."

Nevşehir Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Kanber Karakurt ise, göçük haberini gece saat 02.00 sıralarında aldıktan sonra Acil Servis’te gerekli tüm hazırlıkları kısa sürede yaptıklarını söyledi. 112 tarafından ilk başta Acil Servise 4 hasta getirildiğini belirten Karakurt,  ağır yaralı 8- 10 yaşlarındaki bir çocuk ile köprücük kemiğinde kırıklar bulunan hamile kadını tedavi altına aldıklarını söyledi.Göçük altında kalan Suriyeliler'in yakınlarında oturan akrabalarından Necip Abuşuk ise, "Yukarıdan taşlar gelince ikisi evden çıkmış. Gerisi ise yaralı olarak hastaneye getirildi" diye konuştu. Evde bulunanlardan Cüneyt Abuşuk ise, 1.5 yıl önce oturdukları Suriye’nin Halep kentine yapılan saldırı sonrasında ailesiyle Ortahisar’a gelip yerleştiğini söyledi. Abuşuk, "Yukarından taşlar düşmeye başlayınca dışarı çıktım. Diğerleri de yaralı kurtarıldı" diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 02.06.2016 12:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177