banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Eylül 2016 Pazar 11:20
Suriyeli eşinin kaçırdığı kızını arıyor

Manisa Salihli’de Başlıoğlu Mahallesi’nde çiftçilik yapan İsa Aksoy (45), 2014 yılında bir arkadaşının tanıştırdığı Suriyeli Amire Aldahır (39) ile evlendi. Çiftin 15 Nisan 2015 tarihinde, Rukiye adını verdikleri kızları dünyaya geldi. Kızları 6 aylıkken eşinin İzmir’deki kardeşinin yanına gitmek istediğini belirten Aksoy şöyle konuştu:

"6 aylık kızımızla beraber kardeşine götürdüm. Orada bir süre kaldı. Ben de o sırada 50 tane keçi satın aldım. Keçileri almama kızdı. Ben çiftçiyim, mahsulümle geçiniyorum. Biraz daha katkı olsun diye keçi aldım. Neyle geçineyim? Her hafta sonu gelsin diye aradım ama hep biraz daha kalmak istedi. Bir ayın sonunda ’Herkes başının çaresine baksın’ dedi. Aramız iyice açıldı. Ben de boşanma davası açtım. Hemen tedbiren kızımın velayetini bana verdiler. 10 Kasım 2015’te kızımı icra yoluyla gidip aldım."

’SABAHA KARŞI KIZIMI DA ALIP GİTMİŞ’

Boşanma davasının devam ettiğini belirten İsa Aksoy sonrasında yaşananları şöyle anlattı:

"Kızımı görebilmesi için 15 günde bir cumartesi veya pazar görüş günü olarak belirlendi. Geçen 21 Ağustos Pazar günü görmeye geldi. Kalmak için yalvardı. Köye ulaşım zor olduğu için misafir ettim. ’Annesidir çocuğunu görsün’ dedim. Salı gününü çarşambaya bağlayan gece, sabaha karşı kızımı da alıp gitmiş. Hemen karakola gittim. Savcılığa yönlendirdiler. Kayıp başvurusunda bulundum.

Ama bugüne kadar hiç haber yok. Batman, Adana, İzmir Torbalı-Subaşı, Basmane’de kardeşleri var ama adreslerini bilmiyorum. İzmir’de ziyarete gittiği kardeşi kaçak yollarla Yunanistan üzerinden Avrupa’ya kaçtı. Bir tek onun adresini biliyordum. Telefonu da o günden beri kapalı. Evlendikten sonra 7 tane çocuğu olduğunu öğrendim. 3’ü Suriye’de 4’ü İstanbul’daydı. Bir ara kızımı görmeye gelirken yanında 5 yaşındaki oğlunu da getirmişti. Çocuğun vücudunda yaralar vardı. Sorduğumda ’Vücudumda sigara söndürüyorlar’ demişti. Şuan kim bilir benim çocuğuma neler yapıyorlar. Kendilerinde mi başkasına mı sattılar bilmiyorum."

HER GÜN TORUNU İÇİN AĞLIYOR

Vatandaşlardan ve yetkililerden yardım isteyen İsa Aksoy, "Kızıma 66 yaşındaki annem Rukiye Aksoy bakıyordu. Kızıma onun adını vermiştim. Her gün torunu için ağlıyor. Allah rızası için duyanlar görenler polise bildirsin. Kızımı bulayım da kurtulayım bu ızdıraptan. Batman üzerinden yurtdışına kaçmalarından korkuyorum" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 11.09.2016 11:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177