banner200
banner235
banner225
13 Nisan 2016 Çarşamba 22:40
Suriye'de dünyanın tanımadığı seçim
banner188
banner213
banner230Suriye'de bugün rejim kontrolündeki bölgelerde genel seçim düzenleniyor. BM'nin tanımadığı seçimleri, ABD de "meşru" görmüyor. Parlamento üyelerinin belirleneceği seçim, yoğun güvenlik önlemleri altında yapılıyor. Suriyeli muhaliflerin kabul etmediği seçimlere Birleşmiş Milletler (BM) de "ilgisiz".

BM, Suriye rejiminin yarın düzenleyeceği genel seçimlerle ilgilenmediklerini, odak noktalarının Cenevre'deki müzakereler olduğunu bildirdi.

"SEÇİMLERLE İLGİLENMİYORUZ"

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, basın toplantısında, BM olarak Cenevre'de yarın devam edecek müzakerelere odaklandıklarını ve bunu sürdüreceklerini belirtti.

"Biz söz konusu seçimlerle ilgilenmiyoruz" diyen Haq, tarafların karşılıklı olarak iyi niyetle çözümü müzakere etmelerini istediklerini söyledi.

BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın odaklandığı konunun da bu seçimler olmadığını vurgulayan Haq, BM olarak taraflar arasındaki diyalogla ilgilendiklerini ifade etti.

Suriye'de çatışmaların durması kararının ardından bazı ihlaller olsa da son dönemde bu ülkedeki şiddetin önemli ölçüde azaldığını dile getiren Haq, tüm tarafların şiddete geri dönmemelerini temin etmek için çaba harcadıklarını kaydetti.ABD:  TANIMAYACAĞIZ

ABD yönetimi de Suriye’de rejimin yapacağı genel seçimlerden çıkacak sonucu tanımayacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, kendileri için bu seçim sonucunun geçersiz olacağını söyledi.

Yetkili, Esad rejiminin, iç savaşın başlaması sonrasında milyonlarca Suriyelinin evlerini terk ettiği ülkede bugün yapacağı seçimin Suriye halkını temsil ettiğini düşünmediklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, düzenlediği basın toplantısında, Cenevre’de bugün yapılması planlanan Suriye görüşmeleriyle aynı tarihte gerçekleştirilecek seçimin sonuçlarını “meşru” görmediklerini ifade etmişti. Toner, “Temsiliyet anlamında bu seçimi meşru görmüyoruz. Bu seçimler Suriye halkının iradesini temsil etmiyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Önceliklerinin Cenevre’de yapılacak görüşmeler olduğu ve buna yoğunlaştıklarını belirten Toner, Suriye’de şu anda seçim düzenlemek için “erken” olduğunu söylemişti. (Kaynak: Hürriyet)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 13.04.2016 22:40
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol