banner200
banner222
01 Şubat 2016 Pazartesi 11:01
Superman hakkında garip gerçekler!
banner188
banner213
banner230

1938 yılında Jerry Siegel tarafından yaratılan Superman, çizgi roman dünyasının en kült karakteri oldu. Superman, dört beyaz perde yapımı, üç televizyon, sayısız animasyon ve radyo yapımına ilham verdi. Justice League serisinin temelllerini atacak, Batman V Superman: Dawn of Justice 26 Mart 2016 tarihinde gösterime girecek.
Peki bu kült figür hakkındaki en garip gerçekler neler? Sizin için derledik. Yazımızda Kriptonit’in nasıl ortaya çıktığından, Lex’in ona olan nefretinin asıl nedenini içeren maddeleri sıralıyoruz.


S’nin Anlamı:
Kal-El’in göğsündeki S amblemi çoğunluğun bildiğinin aksine, asıl kişiliğinin S’si değil ve Kripton’da “Umudu” temsil eden bir simgedir. Bu simgenin geliştirilmesinde, bazı Hristiyanlık sembolleri ilham kaynağı olmuş.
Yayın hakları 130 dolara satılmış
Jerry Siegel ve Joe Shuster, yapım haklarını Detective Comics’e(DC), 1939 yılında 130 dolara sattı.
Kriptonit Klişesinin doğumu
Kal-El’in aşil noktası Kriptonit, 1940’lı yıllarda 7 gün yayınlanan, radyo serisi seslendirme sanatçısı Bud Collyer’in, “Bir gün” izin istemesi nedeniyle, dinleyicilere hastalık mazereti sunması için yaratıldı.
Kimliğini saklaması sadece gözlüklerle mümkün değil
Kal-El, kimliğini basit bir çerçeve ile saklamakla yetinmiyor. Bu özel lensler, Clark Kent’in göz rengini olduğundan farklı gösterirken, kahraman, süper ses değiştirme yetenekleri ile ses tonunu değiştirebilir.
Saf bir Amerika klişesi değil 
Kal-El,” Doğruluk, adalet ve Amerikan yöntemleri” ile anılsa da Detective Comics’in 700. sayısında, kahramanımız Amerikan yollarını reddedip, dünya vatandaşı olduğunu vurguluyor.
Naziler ondan nefret eder
1940’lı yıllarda yayınlanan çizgi romanlarda Kripton’un Son Oğlu, Hitler’i birkaç kez “çizgi roman dünyası aracılığıyla” rezil etti.
KKK da ondan nefret eder
Kal-El “Üstün ırk beyazdır” düşüncesi güden Ku Klax Klan’a karşı pek çok mücadele vermiştir.
New 52’deki muazzam gücü
Kal-El, “Güneş Patlaması” isimli gücüyle, 500 kilometre içindeki tüm nesneleri toza dönüştürebiliyor.
Tek zayıflığı Kriptonit değil
Kal-El, Kriptonit haricinde büyüye karşı da hassaslık gösterir. Sarı Güneş ışığından uzak kaldığında da zayıflar.
Pembe Kriptonit saçmalığı
Pembe Kriptonit, Kal-El’in cinsel kimliğini değiştirebilir. Pembe Kriptonit, çizgi-roman dünyasının en çok tartışılan nesnelerinden biri.
Tüm ilişkileri “LL” üstüne
Kal-El’in gerçekten aşık olduğu iki karakter Lois Lane ve Lana Lang… En büyük düşmanı ise, eski en iyi dostu Lex Luthor. “LL” ikilisinde var bir ilginçlik deyip geçiyoruz.
Lex Luthor, kel olduğu için ondan nefret ediyor
Bir diğer garip gerçek. 1940’lı yıllarda, saç ekme operasyonu mümkün değildi; belki de mümkün olsaydı Lex Luthor, onun en büyük düşmanı olmazdı. Lex Luthor, Kal-El’den, fabrikada çıkan ve kendisine kel bırakan yangına zamanında yetişemediği için nefret etmeye başladı. Modern Çağ’da, bu senaryo elbette fazlasıyla saçma bulundu ve değiştirildi.
Deniz Kızı ile aşk
Kal-El’in romantik ilişkilerine akıl sır erdirmek için süper bir hayal gücüne sahip olmak şart. 1959’da, ikonik karakterimiz Lori Lemaris(yine LL) adlı bir deniz kızıyla aşk yaşadı.

Nvidia Güncelleştirme yayınladı

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 01.02.2016 11:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol