banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Nisan 2016 Pazartesi 10:00
Sultanahmet boş kaldı

İstanbul ve Ankara’da ardı ardına patlayan bombalar ve Doğu ile Güneydoğu’da devam eden çatışmalar İstanbul’da turizmin kalbi olan Sultanahmet’i vurdu. Özellikle İstiklal Caddesi’ndeki patlamadan sonra Sultanahmet bölgesindeki otellerde doluluk oranı yüzde 80 civarında düştü. Alışverişin kalbi Kapalıçarşı’da da günlük ziyaretçi sayısı 400 binden 50 bine kadar indi.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü mart ayı yabancı ziyaretçi rakamlarına göre 2016 Mart’ta İstanbul’a 783 bin yabancı ziyaretçi gelirken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17 azalma görüldü. 2016 yılı ocak-mart aylarını kapsayan 3 aylık dönemde İstanbul’a gelen yabancı sayısı geçen yıl ile karşılaştırdığımızda yüzde 9 gerileme var. Geçen yılın ocak-mart ayına göre havayolu ile geliş yüzde 8.8, denizyolu ile geliş yüzde 64.1 azaldı.

Büyük düşüş

İstanbul’da toplam oda sayısı üzerinden oda başı elde edilen gelirlerde ise geçen yıla oranla yüzde 15.6’lık bir düşüş yaşandı ve 47.3 Avro’ya indi.

Turizm Bakanlığı’nca çıkarılan yasa gereği Ayasofya’ya gelen turistlere rehberlik ve kulaklık temin ederek geçimini sağlayan Baki Kurtcebe, patlayan bombalardan sonra artık Sultanahmet bölgesine turistlerin uğramadığını anlatarak, “Bırakın turisti yerli vatandaş bile artık gelmiyor. Bombalama olaylarından önce ayda 7-8 bin TL kazanıyordum. Şimdi 1000 TL’yi zor kazanıyorum” dedi.

Kurtcebe, “Şu an tam Sultanahmet sezonuydu. Kültür turları için turistler genelde mart, nisan ve haziran aylarını tercih ediyordu. Geçen yıl bu zamanlarda en az 20 tane gruba cihaz verirdim. Şu anda ise sadece 2 gruba cihaz verebiliyorum” ifadesini kullandı.

Bir ayda 20 dükkân kapandı

Kapalıçarşı Esnaflar Derneği Başkanı Hasan Fırat, yaşanan sıkıntılardan sonra bölgede esnafın işi, yüzde 80 düştüğüne işaret ederek, Kapalıçarşı esnafının kan ağladığını vurguladı. Fırat, “Bizde bireysel turistlerin dışında şirket toplantıları gibi toplu turist grupları da olurdu. Bunların hepsi iptal edildi. Esnaf siftah bile etmiyor. Dükkânlarının önünde tavla oynayarak gün geçiyor. Şu an Kapalıçarşı’da sadece 5 tane dükkân kontratını yeniledi. Kontratı bitenler de dükkânlarını kiralayacak kişiler arıyor. Son bir ayda Kapalıçarşı’da 20’nin üzerinde dükkân kapandı. Geçen senenin yüzde 20’si kadar iş yapsak o bile bize yetecek diyoruz” ifadesini kullandı.

Zincirleme etki

Pera Palace Hotel Jumeirah Satınalma Müdürü Yiğit Çakmakkaya ise bu sezon hiç açılmayacak oteller olduğunu kaydederek, “Sektörümüz geçen yıldan bu yana Rusya ile yaşanan krizlerin getirdiği olumsuzlukları bertaraf etmeye çalışırken, son dönemde de artan terör saldırıları nedeniyle tehdit altında. Rezervasyonlar sürekli iptal ediliyor. Bu iptaller turizme hizmet veren sektörleri de zincirleme olumsuz etkiliyor” dedi.

Kriz herkesi vuracak

Turizmdatabank tarafından hazırlanan Kriz Sonrası Türkiye Turizmi Araştırması’na göre, Türkiye turizminin yaşamakta olduğu krizin faturası yurtdışındaki turizm pazarlarına da çıkıyor.

Mart 2016 dönemi bulgularına göre Türkiye’den önemli miktarda gelir elde eden Avrupa ve Rusya turizm sektörleri, azalan talepten dolayı 2016 yılını 6 milyar dolara yakın kayıpla kapatacaklar.

Türkiye turizmi, ağırlığı yurtiçi olmak üzere, yurtdışı etkileri de hesaplandığında yılda 40 milyar dolarlık bir ekonomik canlanma yaratıyor. Bu cironun 7.5-7.6 milyar doları yurtdışındaki turizm aktörlerine ve az miktarda da Türkiye turizmine ürün temin eden firmalara katkı yapıyor. Cironun 32-33 milyar doları da Türkiye içindeki 55 sektöre yayılıyor.

Türkiye’nin ve yurtdışı aktörlerin kayıpları toplandığında ise Türkiye turizminde yaşanan krizin toplam maliyetinin 12 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor.

İzmir de düşüşte

Öte yandan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nce (ETİK) yayımlanan mart ayı yönetim raporu, İzmir turizmindeki daralmayı gözler önüne serdi. İzmir’e yılın üç aylık döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 8.5 azalarak 79 bin 267 kişiden 72 bin 540 kişiye geriledi. ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, “İzmir turizmindeki bu daralma ve düşüş nedeniyle sektör darboğazda” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 11.04.2016 10:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177