banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
19 Eylül 2016 Pazartesi 07:00
Suçu ‘barış’ istemek... PKK kurbanının eşi de açığa alındı

PKK’nin döşediği mayınla 2010’da hayatını kaybeden eski Batman Barosu Başkanı Sedat Özevin’in öğretmen eşi Hülya Özevin “terör örgütüyle irtibatlı” olduğu gerekçesiyle açığa alınan 11 bin 301 öğretmen arasında yer aldı. Özevin, aynı zamanda Mayınsız Türkiye Girişimi’nde de yer alıyordu. Batman Eğitim Sen üyesi olan ve İMKB Belde Ortaokulu’nda öğretmenlik yapan Özevin’in de aralarında olduğu öğretmenler için açığa alınma gerekçeleri “Güvenlik güçlerince bölücü terör örgütüne karşı yürütülen iç güvenlik operasyonları ile güvenlik amacıyla alınan diğer tedbirleri ve bazı illerde ilan edilen sokağa çıkma yasağını akamete uğratmak ve eğitim öğretim hakkını engelleyici nitelikte eylemlere katılarak terör örgütüne destek verici nitelikte faaliyetlerde bulundukları” olarak sıralandı.

Özevin, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, karara tepkisini “25 yıldır öğretmenim. Daha demokratik, laik, anadilde eğitimi savunuyoruz, tek suçumuz bu. Savaştan çok zarar gördüğümüz için, evimizde, ocağımızda hissettiğimiz için hep savaş olmasın dedik. Şimdi terörle bağlantılı denilmesi çok ağrıma giden bir şey. İnsan telafuz bile edemiyor” dedi. Özevin, 29 Aralık 2015’de barış talebiyle yapılan bir günlük greve katılan öğretmenlerin açığa alındığını belirterek “Çocuklar ölmesin, savaş olmasın diye yapıldı o eylem. Cizre’de, Sur’da ders yapılmıyordu. Tam da karşı olduğumuz bir şey yüzünden görevden uzaklaştırıldık. Terör, savaş istemediğimiz için greve gitmiştik” dedi.

‘Hep barışı savunduk’

Özevin, kendisinin ve Batman’da açığa alınan 947 sendikacı arkadaşının tamamen sendikal eylemler yaptıklarını belirterek “Barışı çok istediğimiz için barış talepli bütün eylemlerde bulunduk. Herkes için adaleti savunduk. Bütün çocuklar eğitim hakkından faydalansın dedik. Bunların hiçbiri suç değil” dedi. Eşinin mayın patlamasından hayatını kaybetmesinden sonra “Mayınsız Türkiye Girişimi” içinde de faaliyetlerde bulunduğunu ve Batman temsilciğilini yaptığını anlatan Özevin “Hatta okullara mayın risk eğitimi için Meclis İnsan Hakları Komisyonu aracılığıyla afişler dağıttık. Bütün etkinliklerimizi faaliyetlerimizi toplumsal barışa yönelik gerçekleştirdik” dedi.

PKK üstlenmişti

Batman’ın Hasankeyf ilçesine bağlı Serikani köyü yakınlarında bulunan TPAO depolama tesislerinde 31 Temmuz 2010’da yangın çıkaran PKK’liler yola da mayın döşedi. Yangını söndürmek için yola çıkan eski Batman Baro Başkanı Sedat Özevin, HEP eski İl Başkanı Salih Özdemir, Sıtkı Özdemir ve İHD eski Batman Şube Başkanı Sadi Özdemir, içinde bulundukları aracın mayına çarpması sonucu hayatını kaybetti. PKK önce eylemi üstlenmedi. Ancak olaydan 4 ay sonra PKK’den yapılan açıklamada eylemin sorumluları oldukları gerekçesiyle Ferhat Felat ile Fikri Bermal adlı PKK’lilerin 20-24 yıl hapse mahkûm edildikleri duyuruldu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 19.09.2016 07:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177