banner200
banner222
18 Haziran 2017 Pazar 09:01
Staja dublörünü gönderen iş adamına İstanbul Barosu'ndan kırmızı kart
banner188
banner213
banner230

Altınbaş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sofu Altınbaş, 2015’te 53 yaşındayken holdinginin etkin olduğu KKTC’de hukuk fakültesinden mezun oldu. Avukat olmak için staj yapması gerekirken, stajda yerine ‘dublör’ kullanınca İstanbul Barosu’ndan kırmızı kart gördü.

Hürriye'ten yazarı Jale Özgentürk olayı bugünkü köşesinden duyurdu. Özgentürk'ün yazısının ilgili bölümü şöyle:

Grup bugün Mehmet Altınbaş’ın altı oğlu; Ali, Vakkas, Sofu, İmam, Hüseyin ve Nusret Altınbaş tarafından yönetiliyor. Her ne kadar geçen yıl Hüseyin ve İmam kardeşler KKTC’de yıllardır faaliyet gösteren holdingin Creditwest Bank’ına rakip olabilecek Albank ismiyle yeni bir banka kurmuş olsalar da, altı kardeş kendi tercih ettikleri yatırımları da yapıp tatlı bir rekabet içinde holdingi yönetiyorlar.

Benim bugün size anlatmak istediğim olay Yönetim Kurulu Başkanvekili Sofu Altınbaş’la ilgili. Sofu Altınbaş, Alpet Türkiye, Alpet Kuzey Kıbrıs, Atak Madeni Yağ, Akdeniz Akaryakıt, Transal Denizcilik ve Galata Denizcilik’in bulunduğu enerji ve lojistik grubunu yönetiyor. İş hayatındaki yoğunluk nedeniyle eğitimini yarım bırakan Sofu bey, 48 yaşında yeniden eğitim hayatına dönmüş, KKTC’deki Yakındoğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmişti. 2015’te 53 yaşında mezun olan Altınbaş, kızı Fatma Altınbaş ile aynı gün diploma almıştı.

Sofu Bey gazetelerde de haber olarak yer alan mezuniyet töreninde “Yarım bıraktığım eğitimimi geç oldu demeden tamamlamaya çalıştım. Kendimi yetiştirmek ve tüm gençlere örnek olmak için yola çıktım. Kaç yaşında olursanız olun eğitime önem verin” diyordu.

Hukuk eğitimi yapanlar bilir. Fakülte bitince hemen avukatlık ruhsatı alınmaz. Bir staj süresi vardır. Bizzat yapılması gereken bu süreçte avukat adayı baronun kabul ettiği bir avukatın yanında duruşmalara girer. Bir yıllık staj süresi sonunda baronun kabulü halinde avukatlık ruhsatı verilir.

İşte Sofu Bey için kötü haber bu noktada geliyor. Öğrendiğime göre ne yazık ki Sofu Altınbaş hayal ettiği mesleğe kavuşamamış. Nasıl mı?

Sofu Bey’in avukat ruhsatnamesi alabilmesi için baro tarafından düzenlenen bir aylık staj eğitimi ve kurgusal dava çalışmasına katılması gerekiyor. Aslında bu staj toplamda bir yıl sürüyor. İlk altı ayı avukat yanında geçiyor. Bir aylık baro eğitimi ve kurgusal dava süreci bu ikinci altı aylık dönemde oluyor.

Sofu Altınbaş olduğunu söyleyerek tüm bu sürece katılan kişi kurgusal dava sürecinde baronun belirlediği ekip arkadaşı stajyer avukat tarafından fark ediliyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 18.06.2017 09:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol