banner200
banner222
02 Şubat 2016 Salı 16:20
S&P'den Türkiye'ye kötü haber
banner188
banner213
banner230S&P tarafından yayımlanan "Petrol fiyatlarındaki düşüş Türkiye için gerçekten bir lütuf mudur?" başlıklı raporda, petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle, 2015 Ocak-Kasım döneminde, Türkiye'nin cari açığının gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının yüzde 1.0 düştüğüne dikkat çekildi.
 
Raporda, cari açıktaki bu daralmaya karşılık, "Bu gelişmenin tek başına Türkiye'nin dış finansmanda denge bulmasına destek olacağını düşünmüyoruz; Türkiye'ye akan doğrudan yabancı yatırımların önemli bir bölümünün ve piyasalara diğer sermaye girişlerinin önemli bir bölümünün Ortadoğu'nun petrol ihracatçısı ülkeler kaynaklı olduğuna dikkat çekmek istiyoruz" denildi.
 
Türkiye'nin diğer gelişmekte olan ülke ekonomileri ile de karşılaştırıldığı raporda, "Türkiye'nin en zayıf dış profillerden birine sahip olduğunu ve yatırımcı güveni ve küresel likiditedeki değişikliklere karşı son derece hassas olduğunu değerlendiriyoruz" denildi.
 
Türkiye'yi "negatif" görünüm ile yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altı BB+ düzeyinde derecelendiren S&P, ülke kredi notuna ilişkin değerlendirmesini Mayıs ve Kasım aylarında yayımlayabileceğini daha önce açıklamıştı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 02.02.2016 16:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol