banner200
banner222
02 Şubat 2016 Salı 10:00
S&P'dan Türk bankalarına uyarı
banner188
banner213
banner230

S&P'nin Türk bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirmesinde, bankaların fonlama ve aktif kalitesinin kırılgan olduğuna dikkat çekilerek, "Bu iki unsur şu anda bir tehdit oluşturmasa da, politikalardaki belirsizlik ve uluslararası gelişmelerden kaynaklanabilecek ekonomik baskı ve güven erozyonu, sorunların oluşmasına yol açabilir" denildi.

Liradaki kayıplara karşın bankacılık sisteminin aktif kalitesinde bir bozulma yaşanmadığı vurgulanan değerlendirmede, "Ancak bankaların aktif kalitesi, olası bir ekonomik büyümede düşüş ve jeopolitik gelişmelere karşı hassas" denildi.

Değerlendirmede, Türk bankalarının finansal profil ve performanslarının, son yıllarda giderek bozulan yerel ekonomik ve politik ortama yakından bağlı olmaya devam edeceğine de işaret edildi.

Raporda Türk bankalarının mali durumları ve performanslarının "son yıllarda bozulan" yerel ekonomi ve politika ortamı ile yakından ilintili olduğu ifade edilerek, kredi notu verilen altı Türk bankasının kredi notu görünümünün ülke notuna paralel olarak "negatif" olduğu belirtildi.

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 02.02.2016 10:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol