banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
20 Ağustos 2016 Cumartesi 22:00
Sosyalist hekim cemaatten tutuklandı!Midyat Devlet Hastanesi'nde görevli , soL Cephe imzacısı, Tekel Direnişi destekçisi psikiyatrist hekim Aykut Çobadak, darbe girişimi sonrası başlatılan cemaat operasyonları çerçevesinde tutuklandı. Çobadak'ın avukatı Serdar Canpolat durumu "hukuk garabeti" olarak değerlendirdi.

14 Ağustos'ta Mardin'in Midyat İlçesi'nde "çeşitli ihbarlar" üzerine, aralarından eğitim ve sağlık emekçilerinin de bulunduğu 30 kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın "FETÖ-PYD bağlantısını ortaya çıkarmak üzere" derinleştirildiği açıklanmıştı.

Midyat Devlet Hastanesi'nde görevli Psikiyatrist Hekim Aykut Çobadak, soruşturma kapsamında önce adli kontrolle serbest bırakıldı, daha sonra savcılığın itirazı üzerine tutuklanarak Midyat Cezaevi'ne konuldu. 2010'da işçilerin Tekel Direnişi'ne destek veren, 2013'te soL Cephe çağrıcıları arasında bulunan, sol ve sosyalist kimliğiyle tanınan Aykut Çobadak'ın "FETÖ-PYD" soruşturması kapsamında tutuklanmasına tepki yağdı.

"TAM BİR HUKUK GARABETİ"

Konuyla ilgili gelişmeleri soL'a anlatan Çobadak'ın avukatı Serdar Canpolat, şunları söyledi:

"Dosya kapsamından toplam 30 kişi gözaltına alındı. Yapılan ev aramalarında bir çoğunun evinde bir veya iki delil elde edildi. Zaman gazetesi, Sızıntı dergisi, 1 dolar, Kürt yayınları, Öcalan'ın kitapları delil olarak sayıldı. Aykut Bey'in evinde de bin 500 kitap içerisinde sadece Abdullah Öcalan'ın 'Savunmalarım' adlı bir tek kitap bulundu. Bu tek kitap nedeniyle örgüt propagandası iddiasıyla gözaltına alındı ve tutuklandı. Öyle saçma bir durum var ki, savcılıkça FETÖ iddiasıyla gözaltına alınan kişi mahkemede PKK'yle ilişkilendirilmiş, savcılıkta PKK üyeliğiyle suçlanan kişi mahkemede örgüt propagandasına dönüşmüş. Tam bir hukuk garabeti var."

Örgüt propagandası suçlamasının katalog suçlar arasında yer almadığını hatırlatan Av. Canpolat, "Bu suçlama tutuklamayı gerektirmeyen bir suçlama. Ayrıca Aykut Bey'in bin 500 kitabının hepsi mesleğiyle ilgili kitaplar, Öcalan'ın kitabını da bir psikiyatrist olarak okuyor. Yasaklı kitaplar arasında değil ve o kitabı bulundurmak da suç değil. Örgüt propagandası suçunun oluşması için, bu kitabın içeriğini anlatması, yayması lazım, böyle bir durum da yok. Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2. maddesine uyan hiçbir durum yok. Devlet Hastanesi'nde çalışan iki hastane polisinin tuttuğu tutanakla müvekkilimi tutukladılar. Saçma bir soruşturma. Sol görüşlü birisi FETÖ iddiasıyla suçlanıyor, sıradan herhangi bir vatandaş PKK propogandasıyla suçlanıyor. Ama ortada hiçbir delil yok" dedi.

Türk Tabipler Birliği ve SES'in önümüzdeki hafta Psikiyatrist Hekim Aykut Çobadak için bir basın açıklaması yapması, yaşanan mağduriyeti kamuoyuna duyurması bekleniyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 20.08.2016 22:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177