banner200
banner222
17 Mart 2016 Perşembe 18:20
Sosyal medya üzerinden 'Kemalist kanton' tartışması: Her lafa verilecek cevabım vardır
banner188
banner213
banner230

 

Derin Tarih dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapan tarihçi Mustafa Armağan, geçen hafta Edirne’ye gitti. İl milli eğitim müdürlüğünün davetiyle Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’nde konferans verdi.

Okuldaki izlenimlerini twitter hesabından paylaşan Armağan, tepki çeken mesajlar yazmıştı.

Armağan, “Dün bir okula gittim Edirne’de. Okul ele geçirilmiş! Kanton gibi. Kemalist kanton! MEB uyansın!”, “Dün Edirne’deydim. Acilen el atılmazsa güzelim Edirne Kemalist sözde aydınların elinde can verecek. Edirne’ye sahip çık Türkiyem” ve “Acilen Edirne ve Çanakkale’yi kurtarma seferberliği başlatılması gerekiyor” İfadelerini kullanmıştı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise Armağan’ın bu paylaşımlarına tepki gösterdi ve yanıt verdi. Armağan’ın Edirne için sosyal medya üzerinden yazdığı ’Kemalist Kanton’ sözüne Ömer Hayyam’ın sözüyle karşılık veren Gürkan "Her lafa verilecek cevabım vardır. Lakin bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye" ifadelerini kullandı.

"İSTEYENİN CAMİYE, İSTEYENİN MEYHANEYE GİTMESİNE ATATÜRK DİYORUZ"

Sosyal medya üzerinden Mustafa Armağan’ın Edirne hakkında yazdığı sözlere eleştiri yağdığını belirten Recep Gürkan şu ifadeleri kullandı:

"Ben öğrenci kardeşlerime verdiğim cevapla böyle geçiştirdim. Ama sonra düşündüm bu olay bu kadar basit değil. Bunun haddini bildirmek ve dersini vermek gerektiğine inandım. Edirne Kemalist kanton değildir. Ama Kemalist olmakla gurur duyan bir şehirdir. Kemalistliği ve Kemalizmi bir ideoloji akım olarak anlayanlara şunu söylemek isterim. Biz Atatürkçülüğü, Kemalistliği, yurtseverlik, Kuva-i Milliyeçiliği, Cumhuriyetçiliği biz onların zannettiği gibi anlamıyoruz. Bu bizim için bir ideoloji değil. Biz Atatürk deyince sadece altı okunu, devrimlerini anlamıyoruz. Biz bu ülkede Misak-ı Milli ile sınırları çizilmiş Türkiye Cumhuriyeti’nde her nefes aldığımızda buna Atatürk diyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde özgürce dolaşırken buna da Atatürk diyoruz. Biz günde minarelerden 5 vakit ezan okunduğunda buna da Atatürk diyoruz. İsteyenin camiye, isteyenin meyhaneye gitmesine de Atatürk diyoruz. Atatürk bizim yaşam tarzımız. Varoluşumuz. Kimliğimiz, duruşumuz. O kendini yazar sanan kişi zannetmesin ki Edirnelilere Kemalist dediğinde hakaret ediyor küçümsüyor. Aksine biz bundan gurur duyuyoruz. Kemalist olmak, Atatürkçü olabilmek, bizim zaten olmak istediğimiz hedef. Bu arkadaş görmüş bu anlamda kendisine teşekkür ediyorum. Tüm Edirneliler, hatta tüm Trakyalılar, Türkiye’nin büyük çoğunluğunda yaşayanlar için de söyleyebilirim. Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak paydasıdır Atatürk. Atatürk’ü sadece Edirne’ye, Trakya’ya mal edersek en hafif deyimiyle Atatür’ü manevi şahsiyetinde onun düşüncelerine haksızlık yapmış oluruz. Biz onların zannettiği gibi insanları ya da geçmişimizi ideolojik bakışlarla körleştirmiyoruz. Biz Edirne’de doğmuş olan Fatih Sultan Mehmet ile de gurur duyuyoruz."

NE KADAR ZAVALLI OLDUĞUNUZU GÖSTERİR

Armağan’ın Atatürk’ü sevmeyebileceğini ifade eden Başkan Gürkan, "Atatürk’le gurur duymayabilir. Sadece şunu hatırlatmak istiyorum. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kuva-i Milliye’nin yazdığı eşsiz Kurtuluş Savaşı olmasaydı gerçekleşmeseydi beyefendi belki bugün farklı bir din, farklı bir millet, farklı bir isimle belki bir derginin genel yayın yönetmenliğini yapacaktı. Bir şehrin insanlarını sözüm ona küçücük aklınızla Kemalist Kanton diyerek küçültmeye çalışmanız sizin ne kadar zavallı olduğunuzu gösterir" diye konuştu.

Ziyaretin sonunda ADD Edirne Şube Başkanı Levent Yetimoğulları, Başkan Gürkan’a katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.03.2016 18:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol