banner200
banner235
banner225
15 Haziran 2016 Çarşamba 17:20
Sosyal medya ayağa kalktı, TİB geri adım attı: Sansür değil, yavaşlamaymış!
banner188
banner213
banner230

İnternette sansürün her zaman gündemde olduğu Türkiye'de bir kez daha 'karartma' kararı alındı. Arama motoru Google'ın önbellekleme sistemi (web cache) TİB tarafından engellendi. TİB tarafından alınan kararda, "5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (webcache.googleusercontent.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın 15/06/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-84787 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Alınan erişim engeli kararı nedeniyle Google tabanlı çok sayıda internet servisine erişim sağlanamıyor. Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı, erişim engeli nedeniyle Gmail ve YouTube gibi servislere erişimin oldukça kısıtlı olduğunu yazıyor. Google'ın önbellekleme sistemi, Google'a kayıtlı internet sitelerinin sayfalarında yer alan tüm içerikleri kaydediyordu.


(TİB'in aldığı erişim engeli kararı, kendi internet sitesinde böyle yer almıştı.)

TİB GERİ ADIM ATTI

Alınan erişim engeli kararı sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu. Tepkilerin hedefindeki TİB bu kararından kısa süre sonra geri dönmek zorunda kaldı. Hürriyet gazetesine konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan bir kaynak sansür olayını, "Yurtdışındaki fiber altyapıdan dolayı kısmi bir yavaşlama var" sözleriyle geçiştirmek istedi. Aynı kaynak sitenin kısa bir süre sonra yeniden yayına gireceğini söyledi.

Bu açıklamanın ardından TİB'in internet sitesinde mahkeme kararının kaldırıldığı görüldü.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 15.06.2016 17:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol