banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
25 Eylül 2016 Pazar 13:21
'Şortlu Kadınlar'dan Ayşegül Terzi'ye bisikletli destek

                                                                                                                                                           

Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi tarafından düzenlenen 'Ayvalık Şortlu Kadınlar Bisiklet Turu" saat 10.00'da Ayvalık Öğretmenevi önünden başladı. Tura başlamadan önce etkinliğin koordinasyonunu üstlenen Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi Temsilcisi Piraye Bayman açıklama yaptı. Bayman, şöyle dedi:
"Bugünkü bisiklet turumuz yakın zamanda tacize uğrayan ve şiddet gören kadınlara destek içindir. Biz diyoruz ki; 'Şortta giyeriz, mini etekte kime ne?' Biz istediğimiz yerde istediğimiz saatte dolaşabiliriz. Bunun eylemini yapıyoruz. Özgür, eşit, bağımsız kadınlar olarak yollarda, sokak, mahallelerde dolaşmak istiyoruz. Bu eylemde, bisikletlerimizle Ali Bey (Cunda) Adası'na gidip, orada vereceğimiz ufak bir mola ardından Ayvalık Cumhuriyet Meydanı'na dönerek turumuzu tamamlayacağız. 17 kilometrelik bir parkur. Biz bu parkuru düzenli olarak, çocuklarımız, kadınlarımızla birlikte yapıyoruz. Bugün de bunu 'Kadına şiddete hayır' demek için yapacağız. 'Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa' diyoruz."

"BİSİKLET YOLUNUN KURALLARA UYGUN KULLANILMASINI İSTİYORUZ"
Aynı zamanda Ayvalık Tabiat Derneği Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Bayman, 2013 yılından beri ilçede bisiklet turları düzenledikleri de belirtirken, bunlar bir yarış değil ilçede bisikletle yaşamayı özendirici turlar olduğunu söyledi. Bayman, şöyle dedi:
"Cunda Adası'nda 5 kilometrelik bisiklet yoluna sahip olduk. Fakat bu yolda maalesef motosikletliler dolaşabiliyor, araçlar park edebiliyor, Birkaç kez ciddi kazalar yaşandı. Bisiklet yolunun arttırılmasını istiyoruz. Ayrıca kadın bisikletliler olarak 'özgür' değiliz, araç sürücülerin tacize uğrayabiliyoruz. Sürücüler her zaman 1.5 metre mesafe bırakarak dikkatli bir şekilde geçmiyorlar. Sürücülerin trafik kurallarına uymasını istiyoruz. Biz bu konuda çok ciddiyiz, isyandayız. Kadın olarak, 'özgür ve eşit' olmak istiyoruz."

Açıklama ardından ardından başlayan tura, 13 bisikletli kadın katılırken bazı erkekler de destek verdi. Geçen 19 Eylül'de Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi, ellerinde dövizlerle Cumhuriyet Meydanı'nda toplanıp, Kurban Bayramı'nın birinci günü İstanbul'da hemşire Ayşegül Terzi'nin şort giydiği için otobüste darp edilmesini kınamıştı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 25.09.2016 13:21
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerTürkiye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177