banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
13 Mayıs 2016 Cuma 22:20
Soma'nın 2. yıldönümünde ölen madencinin kızından yürek yakan isyan

'Mücadeleci Maden İşçileri' adıyla bir araya gelerek Madenci Anıtı önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Soma'da ölen 301 maden işçisi anısına Gazipaşa Caddesi'ni takiben Maden Şehitleri Anıtı'na yürüdü. Yürüyüş sırasında 301 maden işçisinin tek tek isimlerini okuyan grup, anıta karanfil bıraktı.Basın açıklamasının yapılacağı sırada gurubun yanına koşarak gelen Duygu Akkaya, babası 40 yaşındaki Mehmet Aygün’ün Soma faciasından 1 gün sonra Kilimli İlçesi Gelik Beldesi’ndeki kaçak maden ocağında iş kazasında öldüğünü söyledi. Ocak sahibinin 3.5 yıl hapis cezası aldığını ve şuanda dışarıda gezdiğini gözyaşları içinde anlatan Duygu Akkaya şunları söyledi:
"Babam saatlerce can çekişmiş, bağıra bağıra vefat etmiş ama kimse kurtarmamış. Annem çocuklarını tek başına okutuyor. Maaş bile bağlamadılar anneme. Annem çocuklarını okutmak için İstanbul’da 800 lira kira veriyor. Hasta haliyle çalışmak zorunda kalıyor. Biz unutulduk. Niye biz unutuluyoruz? Kimse bizim sesimizi duymadı. Annemi, kardeşlerimi hiç kimse görmedi. Babamı kimse fark etmedi. Benim babamı duyan olmadı. 2 saatte çıkarsalardı belki yaşayacaktı."
Kızının arkasından grubun yanına gelen anne 45 yaşındaki Bayhan Aygün de eşinin diğer kızı Elif Aygün’ün doğum gününde öldüğünü söyledi. Geçen 8 Mart’ta 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde sonuçlanan davada ocak sahibi Rafet D.’nin 3.5 yıl hapis cezası aldığını ve dışarıda gezdiğini söyleyen Bayhan Aygün, "Ben kızlarımla beraberim. Beni koruyacak kimse yok. Temizliklere gittim. Bu dünya bu kadar mı başıboş. Kimse susmasın. Madenci eşleri susmasın yalvarıyorum. 2 yılım cehennem gibi geçti. Belki beni de kardeşlerim duyar diye geldim yanınıza. Ne olur sesimizi duyun" dedi.


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 13.05.2016 22:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177