banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
30 Nisan 2016 Cumartesi 09:40
Soğanla kamufle edilen 13.5 ton patlayıcı nerede?

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine Dazkırı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında depoya 20 ton patlayıcı madde girişi olduğu ancak bunun yalnızca 6 bin 375 kilogramının Akçakale’de yakalandığı tespit edildi. Soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan TSK’dan ihraç edilen firari sanık Yüzbaşı Nuri Gökhan Bozkır’ın ismi daha önce Sauna çetesi ile duyulmuştu.

Şanlıurfa Başsavcılığı’nın Afyon Dazkırı Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimatı ile Evciler ilçe jandarma ve ilçe emniyeti taş ocaklarına patlayıcı madde tedarik eden depoda sayım yaptı. Sayım sonucu depoda olması gereken miktarda patlayıcının olmadığı, kayıtlarının tutulmadan depodan çıkışlarının yapıldığı tespit edildi. Kayıtlara göre depoda bulunması gereken 20 ton patlayıcının ele geçirilen 6,5 tonu dışında 13,5 tonunun kayıp olduğu belirlendi. Dazkırı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Şanlıurfa Başsavcılığı’na yazdığı 12 Ekim 2015 tarihli müzekkerede, “Talimatınız içeriğinde belirtilen patlayıcı madde miktarından daha fazla patlayıcı maddenin eksik olduğu tespit edilmesi nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca da bu hususta soruşturmaya başlandığı hususu bilgilerinize arz ve rica olunur” denildi.

Sauna çetesi

Dazkırı Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Akçakale’de yakalanan TIR soruşturması şüphelilerinden kendini binbaşı olarak tanıtan TSK’den ihraç Özel Kuvvetler Komutanlığı Yüzbaşısı Nuri Gökhan Bozkır’ın kayıp olan patlayıcıyı yasadışı olarak Suriye’ye ihraç ettiği iddiasını araştırdığı öğrenildi. Yakalama kararı çıkarılan Bozkır’ın ismi Sauna Çetesi ile gündeme gelmişti. Bozkır aynı zamanda merkezi Kırgızistan’da bulunan uluslararası düzeyde patlayıcı, bomba ve silah satışı yapan DNS Defence isimli şirketin sahibi konumunda.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 30.04.2016 09:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177