banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
28 Temmuz 2016 Perşembe 02:20
‘Sırrı Süreyya’ bahane oldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Saray’da topladığı zirvede HDP’nin yer almamasının nedeni olarak HDP’li Meclis İdare Amiri SırSüreyya Önder’in sivil toplum örgütleri ile Meclis’te gerçekleştirilen toplantıda tepki çeken “Sayın Öcalan” ifadesi ve hükümet ile Erdoğan’ı suçlayan sözlerini gerekçe gösterdiği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu’nun TRT’ye 6 yıl sonra çıkmasına ilişkin eleştirisine de Erdoğan’ın hak vererek “TRT’nin, iktidara ne kadar zaman ayırıyorsa, size de o kadar zaman ayırmalı. TRT herkese eşit davranmalı” yanıtını verdiği belirtildi.

Erdoğan’ın daveti üzerine toplanan Saray’daki zirveye katılan Kılıçdaroğlu, toplantıdan sonra MYK üyeleriyle bir araya geldi.

Edinilen bilgiye göre, normalleşme açısından yararlı bir toplantı olduğunu kurmaylarına aktaran Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, en çok dikkatini çeken şeyin çok sayıda oda olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun TRT’ye 6 yıl sonra ilk kez darbe girişiminin ardından çıktığını söylemesi üzerine Erdoğan’ın “Evet haklısınız. Böyle şey mi olur? TRT, iktidara ne kadar zaman yer ayırıyorsa, size de o kadar zaman ayırmalı. TRT herkese eşit davranmalı” dediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun HDP’lilerin toplantıya davet edilmemesine ilişkin imzalanan ortak bildiriyi de anımsatarak yaptığı eleştiriyle ilgili Erdoğan, HDP’li Meclis İdare Amiri Önder’in, darbe girişiminin ardından STK’ların ziyareti sırasında tepkilere neden olan “Sayın Öcalan” ifadesi ile aynı görüşmede hükümeti ve Erdoğan’ı suçlayan sözleri nedeniyle davet etmediğini söyledi.

Hainlerin namazı kılınmaz’

Kılıçdaroğlu’nun ölen darbecilerle ilgili Hainler Mezarlığı benzeri uygulamaları anımsatarak, “Ölenler her ne kadar darbeciyse de öldükten sonra aileleri cezalandırılıyor. Oysa aileleri suçsuz.

O nedenle darbecilerin cenazelerinin kaldırılmaması, mezar verilmemesi, namazlarının kılınmaması gibi uygulamalar olmamalı” sözlerine karşılık olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diyanetin kararını doğru bulduğunu ifade ettiği, bu konuda ayet ve hadisler olduğunu da söyleyerek “Vatan hainlerinin cenaze namazı kılınmaz” dediği belirtildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 28.07.2016 02:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177