banner200
banner235
banner225
22 Nisan 2016 Cuma 09:40
Sır kutusu avukat
banner188
banner213
banner230

Kamuoyunda “şike kumpası” olarak adlandırılan soruşturma kapsamında 3 gün önce başlayan gözaltı dalgasında hakkında yakalama kararı çıkartılan bir isim dikkat çekiyor: Avukat Halil İbrahim Koca. Son yıllarda Türkiye’nin gündemine oturan her olayda karşımıza çıkan Koca’nın yurtdışında olduğu bilgisi basına yansıdı. İşte, genç yaşına rağmen “büyük işler başaran bir ismin!” adının karıştığı olaylar zinciri...

MHP’yi sarsan ‘kaset’ bombası: Yıl 2011... Genel seçimler öncesi MHP’ye yönelik şantaj kaset skandalının ardından MHP lideri Devlet Bahçeli’nin suçladığı bir isim vardı: Küçükçekmece Belediyesi’nin AKP’li Meclis Üyesi Faruk Bayındır. Borajet uçak firmasının kuruluşunda Faruk Bayındır ile birlikte şirketin 3 büyük hissedarından biri de Koca’ydı. Koca, skandalın ardından Borajet ve Bayındır ile ilişkisinin kalmadığını açıklayacaktı.

Rıza Sarraf’ın avukatıydı: ABD’de tutuklu bulunan 17 Aralık’ın kilit ismi Rıza Sarraf’ın avukatlığını yaptı. 17 Aralık’ın dumanı tüterken Yeni Şafak, Koca’yla ilgili aynen şunları yazacaktı: “Sarraf’tan ‘haber karşılığı 1 milyon dolar talep edildiği’ iddialarıyla haber olan Avukat Halil İbrahim Koca yine sahneye çıktı. Koca, 5 ve 6 Ocak 2014 tarihlerinde Metris Cezaevi’ne giderek Rıza Sarraf’la görüştü. Sarraf’la görüşen Koca’nın, ‘Ek ifade ver. Seni savcıya götüreceğim. Ek ifade vermeden önce masada adli kollukla imzalanmış tahliye kâğıdını göreceksin. Ek ifadende ‘Bu işi hükümetin bilgisi ve talimatı doğrultusunda yaptım’ de ifaden bitince evine gideceksin’ dediği iddia edildi.”

Şike davası: Koca, şike davasının tutuksuz sanıklarından dönemin Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener ve yönetici Nevzat Sakar’ın da avukatıydı. Şike soruşturması sürdüğü sırada Fenerbahçe cephesi, kendileriyle ilgili iddialar sürekli basında yer alırken diğer kulüplerle ilgili iddiaların basına sızmamasının dikkat çekici olduğunu söyleyip dert yanıyordu. Fenerbahçe’nin dert yanmasının sebeplerinden birisi Koca’nın aynı dönemde İstanbul Emniyeti’nin sözleşmeli avukatlarından birisi olmasından geliyordu.

Emniyeti’in avukatı: Peki İstanbul emniyetinin avukatı olan Koca hangi davalarda savunma yapmıştı: Atılım Gazetesi muhabiri Asiye Güzel Zeybek’e sorgu sırasından tecavüz edilmesi ve 20 kişiye işkence edilmesi ile suçlanan polislerin avukatı Koca’ydı. Koca, Avcılar’da bir parkta polis tekmesi ile öldürülen Feyzullah Ete davasında da polis memuru Ali Mutlu’nun da avukatıydı.

Polis Akademisi’nde ders: Koca genç yaşında cemaatin en güçlü olduğu yerlerden birisi olan Polis Akademisi’nde İnsan Hakları ve Kamu Hürriyetleri dersi verdi.


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 22.04.2016 09:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol