banner200
banner235
banner225
27 Temmuz 2016 Çarşamba 00:40
Sinop'ta darbe girişimi soruşturmasında 37 kişi tutuklandı
banner188
banner213
banner230Sinop'ta, darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve içlerinde kamu personeli ve sivil vatandaşların da bulunduğu 116 zanlıdan 37'si çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Vali Kemal Cirit, soruşturmanın başından itibaren aralarında kamuda görevlisi ve sivil vatandaşların da bulunduğu 280 kişi hakkında adli ve idari işlem yapıldığını söyledi.

Şu ana kadar 37 kişinin tutuklandığını, 30 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını vurgulayan Cirit, "6 şüpheli de savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmış durumda. 43 zanlının ise gözaltı durumları devam ediyor" dedi.

Haklarında gözaltı kararı bulunan 68 şüpheliye adreslerinde ulaşılamadığını ifade eden Cirit, "Mülki idarede 2 kişi hakkında adli işlem yapıldı. Eski Sinop Valisi bilindiği gibi tutuklandı. Saraydüzü Kaymakamı hakkında gözaltı kararı var ama henüz yakalanabilmiş değil. Adli personelle ilgili 7 hakim ve savcı tutuklandı, bir memur gözaltında. Jandarmada 6 personel hakkında işlem tesis edilmiş durumda. Sinop Üniversitesi'nde ise eski rektörün de içlerinde bulunduğu 4 kişi tutuklandı. Bir kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Emniyet Müdürlüğümüz bünyesinde 34 personele yönelik işlem yaptık. Şu an 4 personel tutuklandı, 5 personel adli kontrol, bir personel de savcılık sorgusunun ardından serbest kaldı. Geriye kalan 11 görevliyi arama çalışmaları devam ediyor." dedi.

'MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ'NDE 170 PERSONEL GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI'

Vali Cirit, Milli Eğitim Müdürlüğünde 170 personelin açığa alındığını belirterek, şu bilgileri paylaştı:

"FETÖ bağlantısı tespit edilen ve kapatılan özel eğitim kurumlarında çalışan personelden 24'ü gözaltına alındı, 32'si aranıyor. Bir çalışan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Milli Eğitimin kendi asıl kadrosunda bulunan ve açığa aldığımız 90 personelden 8'i tutuklandı, 8'i gözaltında, 11'i ise adli kontrol kararıyla serbest kaldı, 12 çalışan da aranmakta. Yine Müftülükte 15 personel hakkında işlem tesis edildi. Gözaltına alınan şüphelilerden biri olan İl Müftüsü tutuklandı.Bir zanlı aranıyor, 3 zanlının sorguları devam ediyor, 2 personel de adli kontrol şartıyla serbest kalmış durumda."

Cirit, soruşturma kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri, Halk Sağlığı, İl Özel İdare, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve diğer bazı kurumlarda da gözaltı ve açığa alınan personelin olduğunu kaydetti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.07.2016 00:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol