banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
16 Mayıs 2016 Pazartesi 10:00
Şimşek’ten veda sinyali

Türkiye’nin gerilimli siyasi ortamı, “bitmeyen senfoni” gibi, yükselen grafiğini sürdürürken TÜSİAD’ın 2016 yılının ilk Yüksek İstişare Toplantısı öncesinde Rahmi Koç Müzesi’ndeki geleneksel kokteyli belki de bugüne kadarki en sönük olanlardan biriydi. Duyulan rahatsızlığın yılganlığa, yılgınlığın bir nevi kabullenişe dönüştüğü..

Yılgınlık, tabii bu suskunluğun arka planında Davutoğlu- Erdoğan depremi kadar Panama Belgelerinin de bir nebze etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. TÜSİAD’ın ağır toplarının hemen hemen yarısı yoktu gecede.

Karşılıklı sohbetler de ‘doğal olarak’, isim vermeden yazılmak kaydıyla, laiklikten, demokrasiden giderek uzaklaşılma, tek adam iktidarı, başkanlık üzerine yoğunlaştı.

‘Başbakan’a ilgi yok

Baktım, kimin başbakan olacağı iş dünyasının pek de merakını çekmiyor. Bu da “düşük profilli başbakan” söyleminin her ne kadar sonradan söyleyenler tarafından çark edilse de iş dünyasında yansımasını hemen bulduğunu gösteriyor. İçlerinden biri “düdüklü tencere gibi Türkiye” dedi.

Yatırım yapmıyoruz

Açık toplumlarda ifade özgürlüğü, demokratik ortam, özgür basın aynı zamanda supap ayarı görevini de üstlenir; gerilimi, kutuplaşmayı azaltır kısaca havayı alır. Bizde toplum bilinçli olarak patlama noktasına getiriliyor.

Peki ya ekonomik gidişat? Para piyasalarının altüst olması, AB ile ilerleyen süreçteki iki başlılık, “Yatırım yapmıyoruz, çünkü öyle bir ortam söz konusu bile değil” dedi biri.

Şimşek: Tenisi özledim

TÜSİAD’ın kokteyline hükümet çevrelerinden sadece Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katıldı. Şimşek’e bulunduğu süre içinde TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes eşlik etti. Tuncay Özilhan ve Ali Koç ile de bir süre sohbet eden Şimşek’e kokteyle katılan diğer iş insanlarının yoğun ilgi gösterdiklerini söyleyemeyiz.

‘Boynumuz kıldan ince’

Şimşek’e “yeni kabinede teklif gelirse görev alacak mısınız’’ sorusunu yönelttim. Hayli yoğun tempoda çalışmaktan evine ailesine fazla zaman ayıramadığını belirterek “Tenis oynamayı, kendi arabamı kullanmayı, çocuklarımla daha çok ilgilenmeyi özledim doğrusu ama görev verilirse boynumuz kıldan ince” yanıtını verdi. Bu yanıt, dönem dönem yaptığı çıkışlarla Saray’ın tepkisini çektiği bilinen Şimşek’in belki de yeni dönemde yer almayacağının mı göstergesi acaba? İş dünyası buna ne diyor peki?

Keşke kalsa’

TÜSİAD üyelerinden biri Şimşek’in kabine dışı kalmasına şaşırmayacağını, kendisinden önce aynı koltukta oturan Ali Babacan’la aynı çizgiyi taşıdığını ancak Saray tarafından dışlanmasının muhtemel olduğunu söyledi. Aynı üye “Keşke Şimşek kalsa, çünkü vizyoner ve doğruları gören biri” değerlendirmesini de yaptı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 16.05.2016 10:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177