banner200
banner235
banner225
29 Şubat 2016 Pazartesi 13:00
Şehit babası: Çözüm sürecindeki zafiyetin bedelini çekiyoruz
banner188
banner213
banner230

 

Yaşar Yıldırım (62), 11 Temmuz 2011’de Diyarbakır Silvan'daki saldırıda şehit düşen 13 askerden Jandarma Uzman Çavuş Gökhan Yıldırım (25)'ın babası.

'ÇÖZÜM SÜRECİNCE GEVŞEK BIRAKILDI; ŞİMDİ ORANIN HALKI PERİŞAN'

Çözüm sürecinde (terör örgütünün) biraz gevşek bırakıldığını söyleyen Yaşar Yıldırım, bunun halktan oy almak için yapılmış olabileceğine belirtti. Bu süreçte PKK'nın her türlü hazırlığı yaptığın ve bölgeyi mühimmatla doldurduğunu söyleyen Yıldırım, şunları söyledi: "Biz bir yerde o dönemde gösterilen zafiyetin bedelini çekiyoruz. Keşke terörle mücadele şimdiki gibi daha sıkı olsaydı bu duruma düşmezdik. Bunu bir çocuğa sorsan aynısını söyler. Orada 'insanları biraz sıkmayalım, gevşek bırakayım; ama bunlar özgür olsun, şöyle veya böyle olsun' denildi. Ama bu özgürlük oradaki terör örgütü PKK'ya fazla geldi. Orada hazırlıklar, yığınaklar yaptılar. Şimdiki operasyonları zorunlu kıldı. Operasyonlar yapılsın ki halkta biraz rahatlasın. Şimdi oranın halkı da perişan. Onlara da üzülüyoruz. Herkes eşyalarını topladı, darmadağın oldu. Niye herkes evini, yurdunu bırakıyor. Onlar için öyle de zor, böyle de zor. İnşallah kolaylık olur da halkta, devlette rahatlar. Yazık oradaki insanlar kaçıp kaçıp sağa sola gidiyor. Ne yapsın; canından mı, malın da mı olsun. Kış günü soğuk, yağmur, çamur... Biz bu evin içinde soba yakmasak duramıyoruz. Elektrik, su yok ne yapsın, perişanlık... "

ASKERİ YARGIDAN BEKLEDİĞİMİZ SONUCU ALAMADIK

Silvan'da 13 askerin şehit edildiği terör saldırısına ilişkin davada Diyarbakır'daki 7. Kolordu Askeri Mahkemesi'nin 4 komutan hakkında beraat kararı vermesine de tepki gösteren Yıldırım, "Askeri yargıda beklediğimiz sonuç çıkmadı. Çıksaydı böyle olur muydu? Çünkü biz davacı olduğumuz kişilerin cezasını çekmesini istiyorduk. Ama maalesef olmadı. Karar aleyhimize oldu. Onlar haklıdır, biz bilerek (çocuklarımız) kendimizi bilerek ateşe atmış gibi olduk. Şikayetimiz sürüyor. Avukatlarımız Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürecek. Ama nereye kadar götürürler biz bilemeyiz... İnşallah lehimize bir sonuç olur." açıklamasını yaptı.

'AĞLAYA AĞLAYA GÖZÜMÜZ KURUDU'

Şehidin acılı annesi Yıldız Yıldırım da (59) şunları anlattı: "Evladını besle, büyüt sonra elinden gitsin. Biz ne hevesle büyüttük, besledik. Evlendireceğiz, diye düşünüyorduk. Kendisinin hayalleri vardı. Hepsi kaldı. Ortalığın düzelmesini istiyoruz. Gidip ortalığı karıştırıp karıştırıp milleti birbirine kırdırmasınlar. Ağlaya ağlaya gözüm kurudu. Keşke kuru ekmek soğan yeseydik, böyle olmayaydı. Ne yapılacaksa yapsınlar. Her gün şehit, her gün şehit; yazık. Benim gibi analar yanmasın."

'SADECE DEVLETİN ÇÖZÜM SÜRECİYDİ, KARŞI TARAFIN DEĞİL'

Diyarbakır Silvan’da eşi Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Güney'i şehit veren Merve Güney ise "Çözüm sürecinde biz de şehit verdik. O sadece devletin çözüm süreciydi, karşı tarafın değil. Şu an devletimizi destekliyoruz, operasyonlar devam etmeli. Çözüm sürecinde yapılanlar yanlıştı, devlet de bunu kabul etti. 'Devlet hatasını düzeltti' demek haddim değil; ama devlet o zamanki yapılan yanlışlardan geri adım attı. Şuan bir operasyon sürdürüyor ve bir şehit ailesi olarak bu operasyonları destekliyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 29.02.2016 13:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol