banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Haziran 2016 Cumartesi 03:00
Şehir Tiyatroları'nın muhalif yönetmenine çifte soruşturma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Teftiş Kurulu'nun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın (İBBŞT) muhalif tiyatro yönetmenlerinden Ragıp Yavuz hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi. 27 ve 31 Mayıs tarihlerinde Yeni Akit gazetesi Ragıp Yavuz'u hedef gösterici haberler yapmıştı. Yeni Akit gazetesi, söz konusu haberlerde, İBBŞT’yi "çapulcu yuvası"na döndüğü gerekçesiyle eleştirilen bir kurum, Yavuz'u ise “küfürbaz” olarak nitelemişti. Ayrıca Yavuz'un sosyal medya hesapları üzerinden “devlete ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret yağdıran”, “teröristleri öven” paylaşımlarda bulunduğunu öne sürmüştü. Bu haberlerden sonra, İ.B.B. Teftiş Kurulu'nun, Ragıp Yavuz hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

 

'İhraç kararı gelirse...'

Ragıp Yavuz, sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşarak, kendini “rağmen yönetmen" olarak niteledi. Yavuz, “1980’de, faşist Kenan Evren cuntası tarafından 1402 sayılı yasayla kurumdan ihraç edilmiştim... Benzer bir uygulama ile ve 36 yıl sonra yine bir “ihraç” kararı ile karşılaşırsam, söyleyebileceğim tek şey (ülkem adına çok üzücü de olsa), ‘Nerede kalmıştık?’ olur... Bakalım günler ne gösterecek? Bütün meslektaşlarımın alkışı bol olsun... ‘Gelecek günler geçen günlerden güzeldir eninde sonunda’..." dedi.

Aynı sosyal medya mesajında Ragıp Yavuz, İBBŞT Yönetim Kurulu'nun kendisi hakkında aldığı bir diğer soruşturma kararının ise evrak tamamlanmadığı için henüz tebliğ edilmediğini de belirtti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 11.06.2016 03:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177