banner200
banner222
15 Mart 2016 Salı 06:40
Seçim hezimeti sonrası Merkel'den sığınmacı açıklaması
banner188
banner213
banner230


Pazar günü Almanya'nın üç eyaletinde gerçekleştirilen seçimde Merkel'in Hristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU'nun büyük oy kaybettiği seçimi değerelendiren Angela Merkel, ''Dün CDU için zor bir gündü'' ifadesini kullandı.

Merkel, seçmenin geleneksel istikrar duygusunu yitirmesinden dolayı bu sonucu aldıklarını belirtmekle birlikte, izleyegeldikleri sığınmacı politikasının yönünde herhangi bir değişikliği düşünmediklerini belirtti.

Sığınmacı krizinin bütün Avrupa'yı kapsayacak şekilde çözüme kavuşturuulması tezini yineleyen Merkel, üç eyalette büyük sıçrama yapan sığınmacı ve yabancı düşmanı Almanya İçin Alternatif partisi AfD'ye yükleneceklerinin mesajını vermeyi de ihmal etmedi.

Koalisyon ortağı ve CDU'nun ''kardeş partisi'' Hristiyan Sosyal Birlik Partisi CSU'nun şefi Horst Seehofer'in Merkel ve CDU'yu eleştirerek, ''Bu sonuç, yanlış sığınmacı politikasının sonucudur'' eleştirisini de yanıtlayan Merkel, ''Bu seçim sonucunu CDU'nun mevcudiyet sorunu olarak görmüyorum. Ama bu bir sorundur'' diye yanıtladı.

Bir gazetecinin sorusu üzerine, seçim sonuçlarından hareketle parlementoda güven oyuna gitmeyeceklerini söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 15.03.2016 06:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol