banner200
banner222
14 Haziran 2016 Salı 22:20
Sebahat Tuncel 'yasak propaganda'dan ifade verdi
banner188
banner213
banner230


Tuncel, 2007 seçimlerinde cezaevinde iken aday olduğunu, yasak yere kendisine ait flama ve resimlerin asıldığı dönemde de cezaevinde bulunduğunu belirterek beraatine karar verilmesini istedi.

Bakırköy 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Sebahat Tuncel ve Avukatı Levent Pişkin katıldılar. 2007 yılında cezaevinde iken milletvekili seçilen Tuncel savunmasında, yasak propaganda ile suçlandığını hatırlatarak, kendisinin o dönemde cezaevinde bulunduğunu, seçimden sonra cezaevinden çıktığını hatırlatarak, “Kampanyamı o dönemde ismi DTP (Demokratik Toplum Partisi) olan partili arkadaşlarımız seçim propagandası yaptılar. Ben o dönem Gebze M Tipi cezaevindeydim. Ben cezaevindeyken seçilen milletvekili oldum ve seçildikten sonra dışarıya çıkabildim. Dolayısıyla bu propaganda ben cezaevinde iken oldu. Flamaları ve afişleri, cezaevinde olduğum için asmam mümkün değildir. Ayrıca seçim döneminde aday için afiş ve bildiri açılması propaganda gereğidir ve suç değildir. Bu gerekçelerle beraatimi istiyorum” dedi.

Mahkeme, Tuncel’in hangi tarihte cezaevine girdiğini ve hangi tarihte çıktığının sorulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerde Sebahat Tuncel’in milletvekili adayı olduğu, flama ve resimlerini Esenler 1. Seçim Kurulu tarafından tespit edilen yer dışındaki yerlere asmak sureti ile “Yasak propaganda” suçunu işlediği belirtiliyor.

İddianamede Tuncel’in bu suçtan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması talep ediliyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 14.06.2016 22:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol