banner200
banner235
banner225
26 Mart 2016 Cumartesi 09:00
Sarraf iddiaları havada uçuyor
banner188
banner213
banner230

Hürriyet ve Aydınlık gazeteleri, Sarraf’ın gitmeden önce CIA ve FBI ile görüştüklerini iddia ederken, hükümete yakınlığıyla bilinen Star gazetesi ABD’yi ‘darbe teşebbüsü’ ile suçladı.

CIA ajanına rüşvet

Hürriyet gazetesi Kelebek eki yazarı Cengiz Semercioğlu, Rıza Sarraf’la ilgili ilginç bir iddia ortaya attı. “ABD konsolosluğundan biriyle arkadaş oldu, ABD’ye girişinde sorun olmasın diye ona 1 milyon dolar rüşvet verdi... Bu kişi CIA ajanı olabilir...” ifadelerini kullanan Semercioğlu, “Ancak Miami’ye indiğinde görevlilerin yanı sıra ilginç biri de onu karşılıyor: Konsoloslukta çalışan adam.” diye yazdı. Semercioğlu, parayı alan kişinin CIA ajanı olduğunun da iddia edildiğini belirtti.

FBI İLE GÖRÜŞTÜ

Aydınlık gazetesi, ABD’de tutuklanan Rıza Sarraf’ın, ABD’ye gitmeden önce FBI ajanlarıyla, İstanbul Tarabya’da görüştüğünü iddia etti. Sarraf’ın AKP’den destek bulamayınca 3 ay önce ABD ile temasa geçtiğini öne süre gazete, FBI’ın örtülü operasyonlar için kullandığı bir evde görüşmenin yapıldığını belirtti. Haberde, Sarraf’ın eve gelmeden önce birinci derece gizlilik seviyesi uygulandığı ve görüşmeden Türkiye’nin haberdar olmasının engellendiğini de iddiaları arasına ekledi.

DARBE GİRİŞİMİ

Star gazetesi, Rıza Sarraf’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde tutuklanmasının Türkiye’ye darbe girişimi olduğunu ileri sürerek, ABD’nin Gezi eylemleriyle başaramadığı darbeyi finansal sistem üzerinden yapmaya çalıştığını iddia etti. Gazete, ABD Başkanı Barack Obama ve Fethullah Gülen’in fotoğrafını kullanarak iddialarını sıraladığı haberinde, ABD’nin Fethullah Gülen cemaati ve PKK üzerinden de darbe girişiminde bulunduğunu ancak başarılı olamadığını belirtti.

GÜNDEŞ DE GİDİYOR

Posta’da yer alan habere göre Sarraf’la birlikte Miami’deyken eşinin tutuklanması üzerine İstanbul’a dönen Ebru Gündeş’in, yakınlarına “Rıza beni yanında ister” diyerek Miami’ye gitme kararı aldığı ifade edildi. Miami’ye gidiş tarihi bilinmeyen Gündeş, 4 Nisan’da Miami’de yapılacak ilk duruşmada eşinin yanında olacak ve 3 hafta Amerika’da kalacak.

17 ARALIK GÜNDEMDE YOK

Wall Street Journal gazetesinde Türk kamuoyunun Sarraf’ın tutuklanmasına gösterdiği ilgi hakkında bir yazı kaleme alındı. Yazıda ABD’deki politik risk danışmanlığı yapan Teneo firmasından Wolfgango Piccoli, konuyla ilgili yorumda bulundu. ABD’deki davanın Türkiye’de üstü örtülen davayı tekrardan tetikleme ihtimalini gerçekçi bulmayan Piccoli, “O davayla (17 Aralık) ilgilenen hâkim, savcı ve polisler hükümet tarafından görevden alındı. Türkiye’deki davanın tekrardan gündeme gelme ihtimali yok” dedi.


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.03.2016 09:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol