banner200
banner222
18 Mayıs 2016 Çarşamba 06:40
‘Sarıkeçili’lere su bile yok
banner188
banner213
banner230

Toroslar’da göçebe yaşamı sürdüren Sarıkeçililer, Karaman’da Hacıbaba Dağı’nda düzenledikleri etkinlikte, belediye ekiplerinin saldırısına uğradı. “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan ifade verdiler. Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, “Doğa ile bütünleşmiş bu ihtişamlı duruş birilerini rahatsız ediyor” dedi.

Yörükler, bin yıldır yaya olarak gidip geldikleri yollarda, artık tehdit altında. Hayvanlara verecek su bulamıyorlar. Hayvanları ancak haraçla otlatabiliyorlar... Çoka Çeşmesi’nde, 14 Mayıs’ta düzenlenen “11. Sarıkeçililer Geleneksel Göç Kervanı” etkinliğinde ise ilk kez organize bir saldırıyla karşılaştılar. Kazımkarabekir Belediye Başkanı AKP’li Ali İhsah Alan, su sorunundan konuşulmasından rahatsız oldu. “Her şeyi sökün” diye talimat vererek etkinliği terk etti. Yörüklerin halılarına ve keçelerine el konuldu. Darp edilenler oldu. “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan, jandarmaya ifade verdiler. Yörüklere yönelik baskı dün de devam etti. Kerim Bakırcıoğlu’nun ailesinin çadırına gelen bir orman muhafaza memuru, çadırın sökülmesini istedi. Bakırcıoğlu, Belediye Başkanı’nın baskısı yüzünden böyle bir emirle karşılaştıklarını düşündüğünü söyledi. Yetkilileri ise “3 ailenin oturma izni yok. Yalnızca geçiş izni var” dediler.

Toroslar gibi ayaktayız

Yaşananları Cumhuriyet’e anlatan Savran, doğayı yok etmeye çalışanlara tepki gösterdiklerini belirterek “Biz dağlarda, Toroslar gibi dimdikiz hâlâ, eğilmeyeceğiz. Tek tek saldırılar oluyordu ama belediye organizesinde böyle bir olayla ilk kez karşılaştık. Bizim için hiçbir partinin değeri yok. Mühim olan doğa ve kültür. Hak aramamızdan rahatsız oluyorlar. Bize destek verilmesinden de korktular. Etkinliğimizde Sibirya’dan gelen konuklarımız vardı” dedi.

Kazımkarabekir Belediye Başkanı Alanlı ise “Başka yerden gelen tanımadığımız kişiler, hükümetimize, Cumhurbaşkanımıza ağır hakaretler içeren ifadeler kullanmaya başladılar. Alkışlarla üstümüze yürüdüler. Devlet büyüklerimize hakaret ettirmeyiz” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 18.05.2016 06:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol