banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
07 Nisan 2016 Perşembe 02:40
Sarı kırmızı mucize... Galatasaray finalde!

ULEB EuroCup yarı final ikinci maçında Galatasaray Odeabank, deplasmanda Gran Canaria'ya uzatmalar sonunda 94-81'lik skorla mağlup oldu ve Abdi İpekçi'deki ilk maçta elde ettiği 14 sayılık galibiyetin avantajıyla finale yükseldi!

Temsilcimiz, Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmada rakibini 89-75’lik skorla mağlup etme başarısı göstermişti. Galatasaray Odeabank, finalde Fransız ekibi Strasbourg ile karşılaşacak.

Galatasaray Odeabank mücadeleye Errick McCollum - Sinan Güler - Blake Schilb - Vladimir Micov - Stephane Lasme beşiyle başladı.

Galatasaray Odeabank hücumda Micov, Lasme ve Sinan Güler'in skorer oyunuyla dış atıştan skor üreten Gran Canaria'ya üstünlük sağladı. Temsilcimiz, ilk çeyreği 29-27 önde kapattı.

Sarı kırmızılılar, ikinci çeyreğin başında Gran Canaria'nın tempo yapmasını engellemeyi başardı ancak DJ Seeley'nin skorer oyunu, ev sahibi takımı oyunda tuttu. İlk 5 dakika içinde Gran Canaria, hücumda istediklerini alırken Curtis Jerrels'ın elinden 5 sayı bulan Galatasaray, 39-39'luk eşitlikle son 5 dakikaya girildi. Chuck Davis'in ardından ilk yarının bitimine 4,07 kala Lasme de 3. faulünü aldı. Potaaltını iyi savunamayan temsilcimiz, soyunma odasına 48-44 geride gitti.

İlk yarıda Galatasaray Odeabank adına Lasme ile Micov 11'er, Schilb, Jerrels ve Sinan Güler 5'er sayı buldu. Gran Canaria'da ise DJ Seeley 14 sayı üretti.

Gran Canaria, seyircisinin de desteğini arkasına alarak 3. çeyreğe iyi başladı. İlk 4 dakika içinde farkı 8 sayıya kadar çıkardılar. Temsilcimizin top kayıpları artınca 5.40 kala 56-49 ile fark yeniden Gran Canaria lehine 7 sayıya çıktı. Üçüncü çeyreğin bitimine 2 dakika kala Lasme de Chuck Davis'in ardından 4. faulünü aldı. Temsilcimizin faul problemi yaşamasıyla fark bir araya 12 sayıya kadar çıksa da Galatasaray Odeabank final periyoduna 67-57 geride girdi.

Son çeyreğin ilk 3 dakikasında iki takım da skor üretmekte zorlandı. Son 6 dakikaya 68-62 Gran Canira üstünlüğüyle girildi. Ancak Galatasaray Odeabank basit top kayıpları yaptı ve Gran Canaria, bitime 4 dakika kala farkı 76-62 ile 14 sayıya çıkardı. Bitime 3 dakika kala fark 16 sayıya yükseldi. Kalan bölümde tur farkı iki takım lehine de gitti geldi. Bİtime 6.3 kala Gran Canaria Aguilar'ın el üstü üçlüğüyle skoru 90-74'e getirdi. Galatasaray 2.2 kala Micov'un turnikesiyle skoru 90-76'ya getirdi ve maç uzadı.

Final periyodunda Galatasaray 15-4'lük skor yakaladı ve 94-81 yenilmesine rağmen adını finale yazdırdı.

Öte yandan yarı finalin diğer eşleşmesinde ilk maçı sahasında 74-68 kaybeden Strasbourg, rövanş mücadelesinde İtalyan ekibi Dolomiti Energia Trento’yu deplasmanda 86-78 geçerek final bileti aldı ve Galatasaray'ın rakibi oldu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 07.04.2016 02:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177